Praha je přetížená, ale nerozumím náhlému silovému řešení, říká Rakušan k uzavření uprchlického centra

Krizový štáb hlavního města Prahy rozhodl o uzavření asistenčního centra pomoci ukrajinským uprchlíkům na Vysočanech. Dle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by k ukončení provozu mělo dojít 15. června. Ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) nepovažuje toto rozhodnutí za rozumné, i když se uprchlická situace dá zvládnout bez pražského centra. V rozhovoru mluvil i o konci Marka Šimandla v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra, Vít Rakušan po setkání s prezidentem.

Ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Považujete uzavření Krajského asistenčního centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech za dobré rozhodnutí? Hejtmani hrozí, že by se situace mohla zhoršit. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) například řekl, že v tom případě uzavře podobné centrum v Pardubickém kraji. Vy se neobáváte, že to může situaci zhoršit?
Mrzí mě, že ačkoliv jsem s primátorem Hřibem v dennodenním kontaktu, tuto zprávu se dočtu z médií. Nepovažuji to za úplně fér, protože naše komunikace byla dosud dobrá a všechny dosavadní problémy jsme zvládli vyřešit. Hlavní nádraží jsme v posledních dnech řešili stále, podobně jako stavbu městečka v Malešicích. Očekával bych větší kolegialitu.

Se zavřením uprchlického centra v Praze nesouhlasí někteří hejtmani. ‚Je to nekolegiální krok‘

Číst článek

Myslím si, že tak se k tomu staví i ostatní hejtmani. Nelze si vybrat jeden článek systému a ten vypnout. Na druhou stranu systémově bychom to samozřejmě zvládli.

Mluvil jsem i s Petrou Peckovou (za STAN) a Středočeský kraj by případně pomohl, zvládli bychom to i bez pražského KACPU. Nepovažuji to ale za rozumné.

Jestli je to jen cesta, jak vyvolat nějaké jednání, tak panu primátorovu vzkazuji, že stačí zvednout telefon a nemusí hned zavírat pražské KACPU.

Vy byste se měl s primátorem Hřibem sejít společně s premiérem Petrem Fialou (ODS). Co bude účelem té schůzky? Budete se snažit toto rozhodnutí ještě zvrátit?
Pan primátor chce neustále hovořit s panem premiérem, ačkoliv jsem mu několikrát řekl, že máme ve vládě kompetence rozděleny. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, že silová řešení v této chvíli dobrá nejsou.

Vážení čtenáři a čtenářky, velice se omlouváme za více než devítihodinový výpadek, který byl způsobený technickou závadou, již jsme nemohli ovlivnit, ani opravu urychlit. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Redakce serveru iROZHLAS.cz

Pan primátor po nás chce přípravu relokačních mechanismů, které se již připravují. Dnes jsem poslouchal paní hejtmanku Peckovou a zcela s ní souhlasím, ne kvůli stejné stranické příslušnosti. Relokace se mohou podařit částečně na základě pozitivních motivátorů, jde o to nabídnout lidem lepší životní perspektivu v daném regionu.

Na pozitivních motivátorech pracujeme a určitě se podaří. Investujeme do nich, budeme je představovat a zapojíme také um lidí z PR, aby se tyto informace dostaly k uprchlíkům. To vše se bude dít během léta, kdy potřebujeme ulevit systémům, aby se zlepšila i situace v Praze a abychom například rozprostřeli počet lidí ve školách.

Trochu nerozumím tomu náhlému silovému řešení. Nechci věřit tomu, že by to bylo ve spojitosti s volbami, které se blíží na podzim. Jednání, které proběhne mezi námi a panem primátorem, mohlo probíhat v úplně jiné atmosféře. Situaci samozřejmě zvládneme i bez pražského KACPU. Jen mi to přijde zbytečné.

On vám to tedy nevysvětlil?
Pan primátor Hřib tvrdí, že Praha je přetížená, což všichni vidíme. Ale pražské KACPU nám může pomoci v celé organizaci a v tom, že lidé odtamtud se dostávají do jiných částí republiky.

Praha je přetížená. Proto podle Hřiba k 15. červnu uzavře centrum pro uprchlíky

Číst článek

Řešením není to, že jeden článek zavřeme a vytvoříme tím tlak. Nepotřebujeme ho vytvářet, máme data. Víme, jak je Praha vytížená. Vždyť už jsme v posledních dnech některé lidi z hlavního nádraží v Praze odváželi na jiná krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Připravujeme v rámci strategické skupiny relokační mechanismy.

Úplně nerozumím takovému radikálnímu kroku, o kterém nevěděli všichni pražští politici. Jednat budeme, stejně jako celou dobu. Jednám se všemi, kdo mě o to poprosí, budu jednat i s panem primátorem a budu se snažit hledat řešení.

Samozřejmě nejlepším řešením je, aby pražské KACPU zůstalo otevřené. Pokud to po debatě nebude možné, pak budeme hledat alternativní řešení.

Krizový štáb se dohodl na vzniku stanových městeček. Pracují na tom už všechny kraje?
Všechny kraje na tom ani pracovat nemusí. Nejdůležitější je, aby každý z krajů vyčlenil humanitární ubytování ve výši, kterou jsme nadefinovali. Někde to mohou být stanová městečka, někde se podaří najít i nemovitosti kamenného typu.

Zaplaťpánbůh se čísla lidí, kteří přicházeli na hlavní nádraží bez příliš velké životní perspektivy v České republice, protože neměli na dočasnou ochranu nárok třeba kvůli dvojímu občanství, spíše snižují. Myslím si, že zafungovalo i mezinárodní vyjednávání a komunikace s ukrajinskou, slovenskou a maďarskou stranou.

Nejsme jediná země, která řeší tento problém. Každopádně každý kraj by měl mít k dispozici nějaký počet humanitárního ubytování. Stanová městečka jako taková jsou provizorním nikoliv trvalým řešením.

Výměna šéfa rozvědky

Ještě se zeptám na konec Marka Šimandla v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace. Proč jste se rozhodl pro Petra Mlejnka na pozici jeho nástupce?
S panem Šimandlem jsme se dohodli. Já jsem každopádně chtěl, aby člověk, který se snažil stabilizovat tajnou službu, není spojen s nějakými dramatickými kauzami a navíc tam nepřišel v jednoduché době, měl nějakou perspektivu. Jsem rád, že i pro něj nadále bude role v rámci státního aparátu.

Primátor Hřib: Hasiči, policie i neziskovky už romské uprchlíky na hlavním nádraží nezvládají

Číst článek

Petr Mlejnek je zkušený zpravodajec a bývalý viceprezident Hospodářské komory. Jde o člověka s manažerskými zkušenostmi i zkušenostmi ze zpravodajské komunity z nejrůznějších pozic.

Další výhoda je, byť to mnozí považují za nevýhodu, že právě teď ve službě nebyl. Tato pozice potřebuje člověka s vizí a manažerskými dovednostmi, který je schopen se na věci podívat novýma očima, má zkušenosti a prozápadní směřování. Musí mít také jasnou vizi, jakým směrem by chtěl službu rozvíjet tak, aby se soustředila skutečně na strategické výzvy, které v rozvědné činnosti Česká republika má.

Vy jste řekl, že pro Marka Šimandla zůstane místo ve státním aparátu. Stane se tedy šéfem Národního úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jehož místo se teď uvolnilo?
Nikoliv. Marek Šimandl by podle informací od pana ministra Zbyňka Stanjury (ODS) měl nastoupit do celní správy. Já si skutečně myslím a trvám na tom, že lidí, kteří nakládali s citlivými informacemi (například pracovali ve zpravodajské komunitě) by si stát měl vážit.

I kdyby ministr měl jiný názor na některé záležitosti, neměl by jen tak na volný pracovní trh vypouštět osoby, které dostávali strategické informace. Stát by se měl snažit, aby tito lidé pokračovali ve státní službě. Pokud se to povede u pana Šimandla v celní správě, bude to ideální řešení.

Je toto rozhodnutí definitivní?
Nebyl jsem dnes na vládě, takže nevím, jak to pokračovalo. Vím ale, že pan mistr Stanjura se tímto tématem intenzivně zabývá.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme