Uprchlíci z Ukrajiny by mohli využít možnost dlouhodobého pobytu. Sněmovna podpořila novelu

Sněmovna podpořila vládní novelu o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou agresí. Ti z nich, kteří by se rozhodli v Česku usadit a ochranu nepotřebují, by mohli nově využít možnosti zvláštního dlouhodobého pobytu. V pořadí sedmou úpravu zákona nazývaného lex Ukrajina nyní projednají sněmovní výbory bezpečnostní a pro sociální politiku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci čekající v pátek dopoledne ve frontě

Uprchlíci čekající v pátek dopoledne ve frontě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ANO neuspělo s návrhem vrátit novelu vládě k přepracování mimo jiné kvůli připomínkám některých krajů. Podobně Radek Koten (SPD) neúspěšně navrhoval zamítnutí novely. Vyčítal kabinetu, že prodlužování dočasné ochrany chce svázat s rozhodováním EU, což podle něho z Česka dělá gubernii.

Sociální geograf: Ukrajinští uprchlíci sami neví, jestli se mají rekvalifikovat, nebo čekat na návrat domů

Číst článek

EU se v úterý podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jednomyslně shodla na prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků do konce března 2026.

Dočasná ochrana v Česku pro uprchlíky z Ukrajiny platí do března příštího roku. Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.

Ke konci letošního března podle vlády si dočasnou ochranu v ČR prodloužilo 320 000 uprchlíků, přichází jich ale zhruba 1500 týdně, takže v první červnové dekádě jich bylo na 355 000.

Koncem roku by se jejich celkový počet mohl podle předkládací zprávy k novele vyšplhat k hranici 400 000 osob.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že do pracovního procesu se v Česku zapojilo na 120 000 uprchlíků v produktivním věku, což představovalo 70 procent z nich.

Od začátku roku sestřelila Ukrajina 86 procent dronů Šahéd. Bylo jich 1953, tvrdí Kyjev

Číst článek

Zvláštní dlouhodobý pobyt je určen podle Rakušana pouze těm ukrajinským uprchlíkům, kteří v Česku pobývají déle než dva roky.

Vedle platného cestovního dokladu, bezúhonnosti a zajištěného bydlení jsou základními podmínkami rovněž ekonomická soběstačnost a nezávislost na dávkovém systému. V případě dětí je pak předpokladem plnění povinné školní docházky.

Zástupci ANO se pozastavovali nad navrhovaným zvýšením humanitární dávky pro zdravotně postižené uprchlíky na zhruba 12 000 korun, a to u dětí o 6600 korun a u dospělých o 4400 korun. Podle Rakušana je toto navýšení kompenzací za ztrátu možnosti bydlení zdarma od letošního září.

Poslanec ANO Jiří Mašek poukazoval na Ukrajince, kteří podléhají branné povinnosti a přitom mají v Česku dočasnou ochranu. Poznamenal, že by se měli vrátit do vlasti už kvůli tomu, aby prodloužili platnost dokladů.

Rakušan k námitkám uvedl, že systém umožňuje z dočasné ochrany vyloučit osoby, které spáchaly trestný čin na Ukrajině nebo jinde v rámci EU. Mohou ale využívat dočasné ochrany i s propadlými doklady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme