Uprchlická krize je výzvou, řekl Schwarzenberg. Z postoje Zemana je zhnusen

Evropu a Česko čekají těžké časy, myslí si končící předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ve svém projevu na čtvrtém celostátním sněmu strany také upozornil, že každá generace měla nějakou výzvu. Po roce 1989 je prý touto výzvou uprchlická krize. Uprchlíkům je podle Schwarzenberga třeba pomáhat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg končí v čele TOP 09 po šesti letech | Foto: Filip Jandourek

„Uvědomme si, že každý z nás může být uprchlíkem. Každý se do té pozice může dostat a pak je vděčný, když hostitelská země – jak se nám Čechům to svého času stalo po roce 1938, po roce 1948 a po roce 1968 – ano, buďme také my přátelští a vlídní,“ vyzval Schwarzenberg.

Řada politiků prý káže strach a nenávist, podle Schwarzenberga je teď ale nejdůležitější nebát se. Vyjádřil také přesvědčení, že by se měly dodržovat morální zásady:

„Zachovejte naše zásady, držte se jich. Lidé neoceňují politiky a stranu, kteří se otáčejí jako větrník. Nikoliv. Stůjme při svých zásadách, i když je to někdy nepříjemné. Nebojme se, jdeme odvážně k budoucnosti. A udělejme to s úsměvem,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev odcházejícího předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga zhodnotil komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Na závěr Schwarzenberg zmínil, že končí jedna kapitola a nastává druhá – obnovení strany s novým duchem.

„Jsem přesvědčen, že voliči ocení stranu, která stojí pevně ve svých kramflecích, o které je známo, že neuhýbá od svých zásad, že vždycky bude bojovat za svobodu a za právní stát,“ dodal.

Kritika Zemana

Schwarzenberg dnes také po svém projevu řekl novinářům, že je zhnusen z postoje prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům. „Dělá to strašně, jsem z toho zhnusen,“ komentoval Schwarzenberg výroky prezidenta o uprchlících.

O Kalouskovi se Schwarzenberg ve svém projevu nezmínil | Foto: Filip Jandourek

Dodal, že je strašné, když hlava státu vystupuje na jednom pódiu s lidmi, kteří se dovolávají nikoliv na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, ale „pokračují v práci Emanuela Moravce“. Moravec byl za 2. světové války ministrem školství a propagandy a aktivně spolupracoval s nacistickým režimem.

Prezident Zeman zastává k přílivu uprchlíků do Evropy odlišný postoj než Schwarzenberg. Ve svých vyjádřeních varuje před migrací a islámem. V minulosti například řekl, že uprchlíky do České republiky nikdo nezval. Prohlásil také, že nebudou dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti.

Karel Schwarzenberg končí v čele strany po šesti letech, nahradí ho zřejmě Miroslav Kalousek. O něm se odcházející předseda ve svém projevu nezmínil. Nové vedení si TOP 09 zvolí zítra.

„Ta strana se samozřejmě nijak významně nezmění, protože teď to byli oba otcové zakladatelé, jak kníže, tak Miroslav Kalousek. Dokonce Kalousek je ten, který tu stranu zorganizoval,“ uvažuje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Schwarzenberg bude čestným předsedou TOP 09

Číst článek

TOP 09 | Foto: ČTK

ČTK, ČRo, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme