Úřad chce stíhat solárníky, kteří posílají energii do veřejné sítě. Zákon to ale nezakazuje

Energetický regulační úřad plánuje kontroly malých solárníků, píše deník E15. Regulátor chce stíhat lidi, kteří posílají nespotřebovanou elektřinu do veřejné sítě a nemají k tomu licenci. Problém je v tom, že energetický zákon tuhle praxi nezakazuje, ale ani nedovoluje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely

Solární panely | Foto: ČVUT

Energetický regulační úřad opírá svůj názor o některé právníky, podle nichž smí elektřinu do sítě dodávat jen výrobce s licencí. Velcí distributoři se přitom snaží z prodeje panelů domácnostem včetně odběru přebytečného proudu udělat velký byznys.

Obchodníci jako ČEZ nebo Bohemia Energy si zákon vyložili už před časem tak, že malí výrobci, kteří elektrárnu připojili standardním způsobem, mohou elektřinu do sítě posílat. Firmy za to pak zákazníkům dávají slevy.

Distributoři loni připojili pět stovek nových fotovoltaických elektráren. Licenci od Energetického regulačního úřadu dostalo jen 73 z nich. Stát přitom schválil desítky milionů korun dotací pro více než pětistovku malých střešních fotovoltaických elektráren.

Dotaci dostane i domácnost, která pro svou potřebu využije jen sedmdesát procent vyrobené elektřiny.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme