Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu čekají zásadní změny

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu čeká v dohledné době zásadní změna. Už delší dobu je pod palbou kritiky za to, že před soudy nedokáže dostatečně prokázat vinu lidem, kteří se za předešlého totalitního režimu dopouštěli trestných činů. Vyšetřovatelé úřadu by měli zůstat pod křídly policie, jeho historici a archiváři by ale nově spadali do gesce ministerstva vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Na ÚDV by měli nově nastoupit i někteří nezávislí historici a badatelé, kteří se zatím pokoušeli mapovat zločiny totality na vlastní pěst. Novinkou by měla být také plná digitalizace archivních materiálů.

Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka jsou zatím archivní fondy roztroušené a mělo by dojít k jejich sloučení. "V tuto chvíli v žádném případě nedochází k zániku ÚDV. Je potřeba, aby všechny případy, které jsou zdokumentovány, vyšetřovatelé prověřili a případně podali trestní oznámení. To, že se to oddělí, je spíš otázka budoucnosti a přípravy na to, že by mohl vzniknout jeden kompaktní archiv," řekl Zajíček.

V ÚDV vznikl nově odbor archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra. Z archivní agendy vnitra by se měly kvůli zjednodušení práce oddělit materiály, které vznikly po listopadu 1989. Odbor povede historik Pavel Žáček. "V současné době se snažíme nastartovat trend, aby to nebyla jenom ryze odborná archivní práce, a proto se snažíme, abychom ve velmi brzké době mohli první výsledky naší činnosti prezentovat veřejnosti," uvedl Žáček.

Změny v Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu by měly být prvním krokem k plánovanému založení Ústavu paměti národa. Tato instituce podobní německému Gaukovu úřadu už funguje na Slovensku. Pokud by zákonodárci schválili návrh senátora Jiřího Lišky z ODS a Ústav paměti národa by vznikl, veškerá archivní agenda by se pak přesunula do této nově vzniklé instituce.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme