Úřad ombudsmana kritizuje systém náhradní péče o děti

Na to, že systém náhradní péče o ohrožené děti má v Česku vážné mezery, poukazují i zahraniční experti a instituce. Jejich kritiku dnes podpořil také ombudsman Pavel Varvařovský, když v rámci odborné diskuse v Praze upozornil na zásadní nedostatky v dětských domovech i na porušování lidských práv v těchto a dalších zařízeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Úřad ombudsmana tvrdí, že zařízení pro děti v náhradní péči jsou často přeplněná, nevyhovující, personálně ne dostatečně zajištěná.

Ombudsmanova zpráva se opírá o inspekce ve zmíněných ústavech, na něž se loni zaměřil úřad veřejného ochránce práv.

„Nejvíce alarmující závěr nejsou podmínky v zařízeních, ale to, že ačkoliv ochránce na tento stav upozorňoval již v roce 2007, a to zejména na nedostatečnou sociální práci s rodinami, tak se vlastně nic nezměnilo. Mění se až teď v návaznosti na novely zákonů o sociálně-právní ochraně dětí,“ řekla vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody v úřadu ombudsmana Petra Dražilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody v úřadu ombudsmana Petra Dražilová.mp3

Práce s rodinami podle jejích slov spočívá v tom, že jakmile se v rodině vyskytne první známka nějakého problému, dostane se jim odborné pomoci místo toho, aby jim stát odejmul dítě. K problémům podle jejích slov může patřit tíživá sociální situace, malý byt, nevyhovující podmínky a podobně.

„Podle našeho názoru taky chybí spousta ambulantních, terénních a podpůrných služeb,“ upozornila Petra Dražilová.

Zpráva úřadu ombudsmana je podle ní určena i odborné veřejnosti, nevládním organizacím, ale i ředitelům a pracovníkům zařízení pro děti v náhradní péči a samotným dětem.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme