Úřad ombudsmana upozorňuje na nedůslednou práci stavebních úřadů

Stavby postavené bez příslušných povolení jsou výrazem pohrdání zákony a normami. Velmi často hyzdí krajinu a zásadně nerespektují architektonický ráz města či obce. Na dodržování pravidel mají dohlížet stavební úřady. Jak ale upozornil úřad veřejného ochránce práv, stavební úřady nejsou v některých případech důsledné. Takzvaných černých staveb je přitom, nebo možná právě proto, velké množství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavební práce

stavební práce | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

„Naše kritika bohužel směřuje na stavební úřady. Případů, které dostáváme, totiž spíše přibývá, než aby jich ubývalo. Vymáhání práva stavebními úřady není bohužel v situaci, abychom mohli být spokojeni,“ říká zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O špatné práci některých stavebních úřadů mluvila na Radiožurnálu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová

„Přicházejí k nám případy, kdy stavební úřady vědí o tom, že stavba byla zahájena, ale nevyužijí všech nástrojů, všech právních možností k tomu, aby takovou stavbu zastavily a taková stavba nebyla dobudována a bylo zabráněno dalším následků.“

Podle Seitlové jsou samozřejmě i případy, kdy stavební úřad funguje správně. Například v Blansku:

„V Raječku byla zahájena stavba fotovoltaické elektrárny. Stavební dozor dospěl k závěru, že se jedná o stavbu nepovolenou. Zahájil správní řízení, zastavil stavbu, uložil pokutu. Rozhodnutí nebylo akceptováno, takže byla o spolupráci požádána policie. Pak bylo vydáno trestní oznámení na maření výkonu úředního rozhodnutí.“

„Špatných příkladů je bohužel mnoho. Jde například o případ staveb pana Oulického, které jsou postavené načerno v CHKO České středohoří. Již dva roky víme, že jsou to černé stavby. Do dnešního dne nedošlo k rozhodnutí o tom, že by měly být odstraněny. Úřady jsou velmi servilní, již pětkrát vyzvaly stavebníka, aby doložil podklady pro to, aby stavba mohla být prověřena, zda může být legalizována. A nic se nestalo.“

Takový případ podle Seitlové poškozuje důvěru ve vymahatelnost práva.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme