Úřad práce chce po firmách údaje, které už má. Podniky to považují za absurditu roku

Absurditou letošního roku je povinnost firem posílat úřadům práce údaje o svých zaměstnancích, které už ale úřad dávno má. České společnosti, kterých se to týká, to považují za největší byrokratickou překážku. Lidé a firmy nominovali do ankety desítky absurdních vyhlášek a nařízení. Anticena se udílí od roku 2007 a od té doby se díky ní podařilo některé nelogičnosti odstranit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejné vyhlášení ankety Absurdita roku

Veřejné vyhlášení ankety Absurdita roku | Foto: Filip Jandourek

Zaměstnavatelé, kteří mají nadpoloviční podíl osob se zdravotním pojištěním, mají právo čerpat podporu od Úřadu práce. S úřadem však musí uzavřít dohodu o vymezení chráněných pracovních míst.

Absurdní na tomto procesu jsou přílohy, kterými musí zaměstnavatelé žádost o dohodu doplnit. Všechny údaje, které Úřad práce v těchto přílohách požaduje, přitom již sám vlastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Absurditě roku 2015 mluvil ředitel ankety Petr Lutonský

Zaměstnavatelé musí také přikládat přehled tržeb získaných prodejem výrobků a služeb, které souvisí se zaměstnáváním postižených osob.

Většina firem, kterých se povinnost týká, má v průměru 60 až 70 procent zaměstnanců se zdravotním postižením, kteří se podílejí, ať už přímo, či nepřímo, na vzniku všech tržeb dané firmy. Firma získává tržby jako celek a nelze je tedy podle zaměstnavatelů členit mezi jednotlivá pracovní místa.

Zaměstnavatelé musejí také evidovat a přiložit přehled celkové výše příspěvků, které získali od Úřadu práce ČR a to vždy za poslední čtyři roky. Tyto příspěvky však poukazuje firmě sám adresát žádosti, tedy Úřad práce.

Anketa pomáhá absurdity odstraňovat

Anketu vyhlašují Hospodářské noviny. Je součástí podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.

Loňskou Absurditou roku se stal paragraf zákona o právu autorském, který nařizuje, aby kapela 10 dní před vystoupením nahlásila seznam skladeb Ochrannému svazu autorskému (OSA). Nařízení se vztahuje například i na skupiny hrající na plesech.

„Když vypadne kapela a přijde jiná, tak už samozřejmě playlist nepošlou,“ podotkl analytik Michal Kaderka.

OSA se ale brání, že pokuty za nedodržení tohoto ustanovení nevybírá. Program vystoupení navíc prý dostává většinou až po koncertě společně s cenami vstupenek a počtem návštěvníků.

Podle Petra Lutonského, ředitele soutěží, už se díky anketě podařilo v minulých letech minimálně 14 nařízení zrušit nebo upravit.

„My v rámci Absurdity roku spolupracujeme s ministerstvem průmyslu a obchodu, takže na ta absurdní byrokratická nařízení nejen upozorňujeme, ale prostřednictvím této ankety se nám také daří některé z právního řádu vymazat.“

Absurditu roku 2007 – povinnost hlásit zřízení stánku na výstavě – už například zrušila novela živnostenského zákona. Změna v zákoně o odpadech zase odstranila nutnost vozit nezávadnou hlínu z výkopu na skládku. Od roku 2009 už také nemusí mít fyzioterapeuti v ordinaci povinně lednici.

„V minulých letech se v našem právním řádu objevovaly dokonalé nesmysly, kterým se zasmál i ten, koho se týkaly. Těchto věcí v současném právním řádu ubývá, ale absurdity bývají sofistikovanější. A z pozice úřadů častěji vymahatelnější. Úřady si za nimi více a více stojí. Už to přestává být taková legrace. A neřekl bych, že se to zlepšuje. Byrokratické zátěže spíše přibývá,“ dodává Lutonský.

Absurdita roku | Foto: Český rozhlas

ČTK, Martin Karlík, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme