Účetnictví neodevzdali dohledovému úřadu tři kandidáti na prezidenta. Hrozí jim pokuta až sto tisíc

Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí poslalo zprávu o financování kampaně všech devět kandidátů na prezidenta. Dodat však měli také účetnictví kampaně, tři zatím chybí, řekl v pátek člen vedení úřadu Tomáš Hudeček. Kdo zatím účetnictví nedodal, neupřesnil.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všech devět kandidátů na prezidenta. Z levého horního rohu: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Michal Horáček, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Pavel Fischer, Mirek Topolánek. | Foto: Michaela Danelová, Profimedia, MAFRA, Profimedia | Zdroj: Český rozhlas

Kandidátům na prezidenta uplynula o půlnoci z pondělí na úterý devadesátidenní lhůta, do které museli zprávu a účetnictví dodat. V opačném případě se vystavují riziku až stotisícové sankce.

Zemanova prezidentská kampaň vyšla na 22,7 milionu. Peníze od dárců ušetřil

Číst článek

Podle Hudečka je teoreticky možné, že účetnictví ještě dorazí poštou, úřad na materiály počká do pátku. „Také za nedodání účetnictví kampaně hrozí pokuta až sto tisíc korun,“ uvedl Hudeček.

Úřad kromě zpráv a účetnictví od kandidátů očekával to samé od 11 lidí, jejichž přihlášky ministerstvo vnitra odmítlo, a také od těch, kteří například sbírali na kandidaturu podpisy, ale přihlášku nepodali. Včetně kandidátů šlo dohromady o 29 lidí.

Z dotyčných 11 lidí, jejichž přihlášky do voleb vnitro odmítlo, dodali zatím zprávu o financování kampaně tři z nich, účetnictví nikdo, řekl Hudeček. Ze zbylých devíti, kteří sbírali podpisy, ale přihlášku do voleb nakonec nepodali, zprávu poslali tři lidé, účetnictví jeden.

Vyzývání opozdilců

Úřad nyní bude zprávy a účetnictví zkoumat po formální stránce, případně vyzývat dotyčné, aby je doplnili.

Topolánka stála kandidatura 18 milionů, sám do ní dal 7,4 milionu. Drahoš utratil téměř 50 milionů

Číst článek

Prezidentské volby se uskutečnily v lednu, funkci v nich obhájil Miloš Zeman. Náklady na kampaň Zeman na svém volebním webu vyčíslil na 22,7 milionu korun, šlo o takzvaná bezúplatná plnění, jež poskytly například sdružení Přátelé Miloše Zemana nebo Strana práv občanů. Kandidatura finalisty prezidentské volby Jiřího Drahoše vyšla bezmála na 50 milionů korun. Michal Horáček utratil asi 39,9 milionu korun, Mirek Topolánek zhruba 18,1 milionu korun.

Na prezidenta kandidovalo devět lidí. Kromě Zemana to byli Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer.

Ministerstvo odmítlo žádosti Josefa Tomana, Petra Blahy, Daniela Felkela, Oldřicha Fialy, Romana Hladíka, Terezie Holovské, Libora Hrančíka, Davida Chadimy, Anny Kašné, Martina Ludačky a Karla Světničky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme