Úřad pro boj proti podvodům prošetřuje jednu z firem Agrofertu kvůli evropským dotacím

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) začal prošetřovat způsob, jakým jedna z firem holdingu Agrofert získala evropské dotace. Úřad to potvrdil na dotaz Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově | Foto: Jklamo, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

O vyšetřování jako první informoval server Neovlivní, který tvrdí, že se šetření týká výstavby farmy Čapí hnízdo. To ale OLAF odmítl potvrdit.

OLAF podle svého vyjádření nebude komentovat, jaké konkrétní aktivity Agrofertu prošetřuje. Případ farmy Čapí hnízdo je ale jednou z těch, kterou se OLAF zabývá.

Společnost Farma Čapí hnízdo získala dotaci 50 milionů korun. Podle ministerstva pro místní rozvoj přišlo na areál 42,5 milionu korun z fondů EU, dalších 7,5 milionu z veřejných zdrojů České republiky.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) je nezávislý úřad sídlící v Bruselu, který spadá pod Evropskou komisi. Vyšetřuje podvodnou činnost týkající se rozpočtu EU, případy korupce v orgánech a institucích EU a závažného pochybení ze strany jejich pracovníků. V zemích unie má své vlastní vyšetřovatele. Všechny informace, které pracovníci OLAFu zjistí, předávají členským státům. Ty poté samy rozhodnou, zda případy skončí u soudu.

Podle spekulací ale skrytě patřila Agrofertu, který by na dotaci nárok neměl. Ta totiž byla určena jen pro malé a střední podniky, a ne pro velkou firmu jako je Agrofert.

Společnost Agrofert říká, že zatím žádné oficiální stanovisko od úřadu OLAF nedostala. Dotace ale podle ní byly v pořádku.

„Takové spekulace se už mnohokrát objevily a nikdy se nepotvrdily. Pokud jde o projekt Čapího hnízda, nejsme si vědomi jakéhokoli pochybení,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Vše proběhlo v souladu se zákonem, navíc projekt a dotace byly již několikrát kontrolovány úřady bez jakéhokoli nálezu, bez jakéhokoli pochybení,“ tvrdí.

Projekt Čapí hnízdo prošetřuje i česká policie.

Společnosti v koncernu Agrofert | Foto: Český rozhlas

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme