Brněnský soud dal dohledovému úřadu nad stranami za pravdu. Pokutu pro ODA ale snížil

Krajský soud v Brně ve čtvrtek projednal první žalobu proti pokutě od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Pokutu 19 000 korun dostala loni v září Občanská demokratická aliance (ODA), podle úřadu neoznačila propagační leták informacemi o zadavateli a zpracovateli. Strana rozhodnutí úřadu napadla u soudu. Soud dal úřadu zapravdu, pokutu ale snížil na 10 000 Kč, řekl ve čtvrtek za úřad Jan Outlý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Úřad začal fungovat loni, poprvé dohlížel na kampaně říjnových voleb do sněmovny. Sporný leták se objevil jako inzerce v příloze dvou týdeníků a v celostátním deníku.

Piráti, komunisté či ODA žalují dohledový úřad. Nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně

Číst článek

Kandidující subjekt podle úřadu nezajistil na letáku informace o zadavateli a zpracovateli. Byl přitom označený názvem i zkratkou dotyčného subjektu. Úřad mohl udělit pokutu v rozmezí 10 000 až 100 000 Kč.

„Soud dal úřadu zapravdu, ale pokutu snížil na 10 000 Kč. A to vzhledem k tomu, že se jednalo o první přestupek na samém počátku první volební kampaně, která byla zákonem regulována,“ uvedl Outlý.

Doplnil, že soud se ztotožnil s tím, že volební materiál neobsahoval údaj o dodavateli a zpracovateli, a potvrdil tak názor úřadu, že informace pro veřejnost, kdo kampaň financuje, uvedeny být musejí. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

ODA není jediná, kdo podal žalobu proti pokutě dohledového úřadu. Ve druhé polovině května krajský soud evidoval 13 žalob, kterými se některé politické strany a hnutí brání zaplacení pokuty.

Pokutu musely zaplatit za porušení pravidel kampaně či fungování politických stran. Žalobu podali třeba komunisté, Piráti, ale i Česká asociace satelitních operátorů.

Dohledový úřad vs. ODA. Krajský soud v Brně dnes projednal historicky první žalobu proti pokutě, kterou @Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran uložil za neoznačenou kampaň. Úřad vyhrál, ale pokutu soud snížil. Kontroloři i kandidující teď mají k dispozici první judikaturu, na které mohou stavět do budoucna.

11:28 – 30. 08. 2018

5 21

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme