Senátoři Valenta a Vosecký dostali pokutu od dohledového úřadu. Kampaň vedli jako ‚třetí osoby‘

Senátor a miliardář Ivo Valenta za Stranu soukromníků dostal za porušení pravidel při vedení kampaně pokutu 20 tisíc korun. Informuje o tom středeční Mladá fronta DNES. Pokutu mu dal Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Zlíně bude za Soukromníky kandidovat senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta za Stranu soukromníků (archivní foto) | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pochybení nemá souvislost se senátními volbami, týká se voleb do Poslanecké sněmovny, které byly loni podzim. Valenta se do nich zaregistroval jako takzvaná třetí osoba, tedy ta, která vede kampaň bez vědomí strany.

Piráti, komunisté či ODA žalují dohledový úřad. Nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně

Číst článek

Propagoval stranu Soukromníků a ODS, vysvětluje Mladá fronta Dnes. Třetí osoby ale musí ze zákona ve stanovené lhůtě zveřejnit transparentní účet a výdaje v přehledné tabulce a dát odkaz na internetovou stránku dohledového úřadu. To ale Valenta nestihl včas.

'Udivuje mě to'

Valenta se ale brání, že všechny povinnosti splnil. Deníku řekl, že veškeré výdaje zveřejnil už v týdenním předstihu.

„Rozhodnutí jsem obdržel, nicméně k žádnému pochybení nedošlo. Proto jsem podal odpor, a to včetně odůvodnění. Veškeré výdaje byly zveřejněny již v týdenním předstihu, což jsme úřadu prokázali. Tyto údaje jsou na webu stále, tedy déle, než stanovuje zákonná lhůta. Vždy jsem byl a jsem transparentní, a proto mne udivuje, že úřady vynakládají energii směrem k tak banálním záležitostem,“ uvedl Valenta.

Podobné pochybení jako Valenta podle úřadu udělal i senátor za STAN Jiří Vosecký, který pomáhal dělat kampaň do sněmovny kolegyni starostce z Českolipska Marcele Novotné. Podle senátora jde o „buzeraci“.

Deník připomíná, že senátoři mají imunitu a Valenta Vosecký by se na ni teoreticky mohli odvolat a celou věc řešit s mandátovým a imunitním výborem. Ani jeden z nich ale touto cestou nešel.

Barbora Valášková, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme