Dohledový úřad kvůli senátním volbám uložil 20 pokut v celkové výši 280 500 korun a 11 napomenutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové výši 280 500 korun nezávislým kandidátům a politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora. V tiskové zprávě to dnes uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.

Brno (Aktualizováno: 11:11 22. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Některé strany, hnutí, jejich koalice nebo samostatní kandidáti nesplnili povinnost oznámit úřadu adresu internetových stránek s volebním účtem nebo adresu webu s informacemi o financování volební kampaně. Úřad dal také 11 napomenutí. Tresty uložil formou příkazu, proti němuž lze podat odpor. Konkrétní strany úřad nejmenoval. Konkrétní strany úřad nejmenoval.

Topolánek 11 247, Hilšer 163, Hannig 100. Někteří prezidentští kandidáti neodeslali peníze včas

Číst článek

Povinnost se týkala 39 politických stran a hnutí, 14 koalic a 19 nezávislých kandidátů. „Úřad dospěl k závěru, že povinnost nesplnilo 13 politických stran a hnutí, deset koalic a osm nezávislých kandidátů,“ uvedl Weis. U dvaceti úřad sáhl k pokutě, u zbylých 11 dal napomenutí.

Z pokutovaných bylo 12 stran a osm nezávislých kandidátů, napomenutí se týkalo v deseti případech koaličních kandidátů a v jednom případě strany, která dodala úřadu informace pozdě.

Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček v pondělí řekl, že pokutu nedostala žádná strana zastoupená ve sněmovně. Podle něj měly sněmovní strany splněnou povinnost ohledně účtu i webu, avšak chybovaly ve chvíli, kdy měly kandidáta ve společné koalici ještě s nějakým jiným politickým uskupením. V takové situaci účet nebo web chyběl. Úřad proto v těchto případech zvolil napomenutí.

Z pokutovaných bylo 12 stran a osm nezávislých kandidátů, napomenutí se týkalo v deseti případech koaličních kandidátů a v jednom případě strany, která dodala úřadu informace pozdě.

Ve všech řízeních úřad rozhodl formou příkazu. Proti němu lze do osmi dnů podat odpor. Tím se docílí zrušení a zahájení standardního správního řízení.

Volby do Senátu se uskutečnily počátkem října. Lidé volili senátory ve 27 z 81 volebních obvodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme