Patnáct sankcí dohledového úřadu skončilo u soudu. Pětkrát rozhodnutí potvrdil, jednou ho zastavil

Celkem 15 případů udělených sankcí ze strany Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí skončilo u soudu. V pěti případech daly soudy úřadu za pravdu, v jednom zrušil pokutu krajský soud a úřad se proti tomu brání kasační stížností. V dalším případě úřad neuspěl u Nejvyššího správního soudu. V jedné věci soud řízení zastavil a ve většině případů ještě soudy nerozhodly. Řekla to mluvčí úřadu Linda Hrubešová.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Úřad uděluje pokuty necelé dva roky, funguje od začátku roku 2017. Trestá například chyby v kampani před volbami, chybějící účty nebo weby, ale kontroluje také výroční zprávy a zapojení třetích osob do kampaní.

Více než čtvrtina politických stran má neprůhledné hospodaření, varuje dohledový úřad

Číst článek

Proti pokutě je možné podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně, proti jeho rozhodnutí je pak možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Krajský soud zatím jednou zrušil rozhodnutí úřadu o pokutě 23 000 korun pro Českou asociaci satelitních operátorů. Asociace v květnu 2017 po začátku kampaně do podzimních sněmovních voleb zveřejnila karikaturu tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v buldozeru.

Úřad vytkl organizaci účast v kampani bez předchozí registrace. Krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil věc úřadu k dalšímu řízení. Úřad proti tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který dosud podle Hrubešové nerozhodl.

ODA, KSČM i Piráti

Nejvyšší správní soud naopak zrušil rozhodnutí úřadu a vrátil věc k novému projednání v případu Občanské demokratické aliance, která v programových prioritách vložených v novinách jako inzerci neměla informaci o zadavateli a zpracovateli. Úřad jí za to udělil pokutu 19 000 korun.

‚Trollícímu ANO‘ hrozí za pochybení ve volbách statisícové pokuty. Nezveřejnilo seznam dárců

Číst článek

„Co se týče jednání u Nejvyššího správního soudu, úřad je vítá, protože každé soudní rozhodnutí pomáhá další výkladové praxi úřadu. Důležité je, že soud dal úřadu za pravdu ve věci samé, jen mu přišlo nepřiměřené uložit pokutu za tehdejší situace,“ uvedla Hrubešová. Úřad v plném obsazení pracuje zhruba dva roky, ODA od něj tehdy dostala první pokutu.

Soudy řeší také pokuty pro sněmovní strany. Piráti například dostali pokutu 55 000 korun za to, že v termínu před sněmovními volbami nezveřejnili na internetu informace o financování volební kampaně ani údaje o dárcích. Stejnou pokutu za stejný prohřešek dostali i Starostové a nezávislí.

KSČM se brání u soudu pokutě 68 000 za nezveřejnění dárců v termínu, ale také neoznámení internetových stránek úřadu. O žalobách sněmovních stran zatím krajský soud nerozhodl. U soudu se proti pokutám brání i menší politická uskupení, pokuty dostaly například za neoznámení internetových stránek zvláštního účtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme