Úřadu potrvá až rok, než prověří, jestli strany nepřekročily limit na předvolební kampaň

Až rok může Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran kontrolovat účetnictví kandidujících stran a hnutí do říjnových sněmovních voleb. Teprve potom úřad rozhodne, zda někdo porušil během kampaně zákon. Práce úřadu se naplno rozběhne po 20. lednu, kdy strany musí odevzdat veškeré účetnictví volební kampaně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

„Nikdo z nás to nikdy nedělal. Například ve Velké Británii to trvá asi rok. Záleží na tom, v jaké podobě budou zprávy o hospodaření,“ řekl Právu Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Sedm z devíti parlamentních stran dostalo pokutu. Chybovaly ve financování předvolební kampaně

Číst článek

Úřad bude hlavně zkoumat, zda některá ze stran nepřekročila limit 90 milionů korun, které lze utratit za kampaň. Partajím, které by limit nedodržely, hrozí pokuta až 1,5násobku částky, o kterou strop překročily.

Kontroloři budou podle novin řešit například špatně označené reklamy nebo netransparentní dary a pohyby na účtech. Celkem se budou úředníci zabývat asi 140 řízeními a dalšími přibližně 40 podněty.

Několik pokut za porušení zákona už úřad rozdal. Například ODA dal pokutu 18 tisíc korun za neoznačený leták. Kvůli chybějícím informacím o zadavateli v knize předsedy hnutí ANO Andreje Babiše „O čem sním, když náhodou spím" dostalo uskupení trest 31 tisíc korun.

Radek Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme