Pokuty pro pětici sněmovních stran platí. Včas nezveřejnily své dárce

Pokuty pro pětici sněmovních stran a hnutí za pozdní zveřejnění dárců před volbami platí. Oznámil to ve čtvrtek Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Nejvyšší sankci, tedy 68 tisíc korun, mají zaplatit komunisté, jak zjistil už dříve server iROZHLAS.cz. Trest za možné porušení pravidel předvolební kampaně naopak kontroloři odpustili ČSSD.

Praha/Brno (Aktualizováno: 16:31 8. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokutu za porušení pravidel kampaně dostalo nakonec šest sněmovních stran a hnutí, sociálním demokratům ji kontroloři odpustili | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací serveru iROZHLAS.cz pokutu dostalo hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM, Piráti a STAN. Nejvyšší pokutu, tedy 68 tisíc korun, mají zaplatit komunisté, zbylé strany pak 55 tisíc korun.

Sedm z devíti parlamentních stran dostalo pokutu. Chybovaly ve financování předvolební kampaně

Číst článek

Strany a hnutí podle kontrolorů pochybily, když tři dny před volbami nezveřejnily seznamy všech dárců, kteří jim přispěli na kampaň. Podle výkladu úřadu to měly udělat 16. října, většina však měla dary sponzorů na svých stránkách až o den později.

Například generální sekretář lidovců Pavel Hořava je ale přesvědčen, že strana zákonnou lhůtu dodržela a osobně by byl pro podání správní žaloby proti rozhodnutí úřadu. Konečné slovo ve věci podle něj bude mít předsednictvo KDU-ČSL.

Bránit se bude podle mluvčího Karla Kremla hnutí STAN. Odvolá se k soudu a chce také iniciovat změnu zákona o vedení kampaně, protože ten podle něj sice trestá drobné prohřešky, neumožňuje ale například postihovat kampaň, kterou vedou zahraniční subjekty. Starostové na toto téma chystají na počátek dubna seminář ve sněmovně.

Dohledový úřad tak ve správním řízení potvrdil tresty, které sněmovním stranám udělil už loni v listopadu (více čtěte ZDE). Pokutu tenkrát ve výši 55 tisíc korun formou příkazu dostala také TOP 09, ta se však proti sankci neohradila a zaplatila ji.

Tehdy uznal celkem 18 kandidujících stran a hnutí vinnými z nedodržení pravidel financování volební kampaně. Rozdal pokuty za celkem za 600 tisíc korun.

Odpor proti pokutám

Proti příkazům bylo možné podat odpor, což by znamenalo zrušení příkazu a projednání případu ve správním řízení. Z 18 pokutovaných subjektů to udělalo 11, z toho však jeden po termínu. Úřad tedy na odpor v tomto případě nebral ohled, stejně jako u zbytku subjektů tak pokuta začala platit.

U deseti správních řízení úřad rozhodl o osmi pokutách a ve dvou případech shledal, že kandidující subjekty činy nespáchaly, a správní řízení zastavil. Týkalo se to ČSSD a Dobré volby 2016. Ve zbylých osmi případech úřad vinu potvrdil.

„Z toho v pěti případech se jednalo o parlamentní stranu nebo hnutí a ve třech případech o neparlamentní stranu či hnutí," doplnil Weis. Konkrétní však nebyl s odkazem na to, že je správní řízení neveřejné.

Proti rozhodnutí úřadu se potrestané strany a hnutí mohou bránit správní žalobou ke Krajskému soudu v Brně ve lhůtě dvou měsíců.

Snížení pokut

U dvou subjektů, které nezískaly mandáty ve sněmovně ani dostatek hlasů pro vyplacení příspěvku za získané hlasy, úřad snížil pokutu o třetinu na konečných 10 tisíc korun a dva tisíce korun.

Správní řízení k volbám bude až v únoru, u kandidátů počkáme na vyúčtování, oznámil dohledový úřad

Číst článek

„V ostatních případech, zejména parlamentních stran, úřad neshledal důvody ke snížení udělené sankce. Všem obviněným pak byla uložena povinnost uhradit náklady řízení ve výši tisíc korun," dodal Weis.

Politické subjekty v parlamentu dostaly pokuty 68 tisíc a čtyřikrát 55 tisíc korun. Podle Weise některé z obviněných parlamentních stran, které proti původnímu příkazu podaly odpor, vnímaly udělenou pokutu jako příliš vysokou.

Minimální výše pokuty je 20 tisíc korun a maximální hranice je 300 tisíc korun. Z devíti parlamentních subjektů úřad zatím přistoupil k sankcím u sedmi z nich formou příkazu nebo ve správním řízení.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme