Pokuty za více než milion a půl. Sto stran pochybilo ve zveřejňování povinných údajů, zjistili kontroloři

Sto stran a hnutí loni pochybilo při zveřejňování transparentních účtů a výročních zpráv. Zjistil to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. Celkem udělil pokuty za více než milion a půl, nejvyšší z nich přesáhla 35 tisíc korun. Transparentní účty nenahlásilo 65 politických uskupení, řekl Radiožurnálu člen úřadu Jiří Navrátil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Strany a hnutí mají povinnost úřadu oznamovat své hospodářské výsledky, jinak jim hrozí pokuta až 200 tisíc.

Antimonopolní úřad potvrdil pokutu pro ministerstvo obrany. Pochybilo ve výběru dodavatele granátů

Číst článek

„Dostupnost zvláštních účtů, stejně jako dodání a následné zveřejnění výročních finančních zpráv, jsou dva klíčové zdroje, na základě kterých si veřejnost může utvořit obrázek o tom, jak politické subjekty fungují. To znamená, jaká je struktura dárců, jaké jsou výše daru,“ vysvětlil pro Radiožurnál Navrátil.

„Pokud to strana nezveřejní, tak jí hrozí pokuta. Snažíme se jím předcházet i tím, že strany neustále upozorňujeme a informujeme je o tom, že je potřeba tuto povinnost plnit. A teprve když strana nereaguje, tak přistupujeme k uložení pokuty,“ dodal.

35 tisíc korun

Nejvyšší pokuta, kterou úřad za loňský rok udělil, přesáhla 35 tisíc korun. Pokud by ale strany a hnutí pravidla porušovaly opakovaně, může úřad vládě navrhnout jejich rozpuštění.

Počet pokutovaných stran se nepatrně snížil. Ještě 15. dubna, kdy byla podle Navrátila poslední možnost všechny podklady dodat, úřad registroval mnohem vyšší počet nedodaných výročních zpráv než loni. Strany a hnutí ale dostaly náhradní datum, do kterého mnohé z nich informace poslaly.

Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme