Antimonopolní úřad musí znovu posoudit zrušený tendr na audit mýtného, rozhodl Rafaj

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže musí znovu posoudit zadávací řízení na auditora systému elektronického mýtného. Antimonopolní úřad tendr na auditora dříve zrušil, jeho rozhodnutí ale nyní zrušil jeho předseda Petr Rafaj. Řekl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Nezávislý auditor by měl vykonávat expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření následně stanoví účinnost mýta.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr mýta (ilustrační foto). | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Soutěž na kontrolora mýtného systému trvala do poloviny května. Antimonopolní úřad v červnu soutěž zrušil, proti jeho rozhodnutí podalo rozklad Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a předseda Rafaj jeho námitkám vyhověl. Zároveň ale Rafaj uložil předběžné opatření, jež zadavateli zakazuje podepsat smlouvu s vybraným uchazečem, dokud řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neskončí.

Nejvyšší správní soud nařídil zastavení řízení o námitkách Kapsche k mýtnému tendru

Číst článek

Rafaj nesouhlasil s argumentem úřadu, že podmínky soutěže mohly vytvářet konkurenční výhodu pro jednoho z uchazečů.

„Úřad má vycházet zejména důsledně z toho, jak zadavatel nastavil hodnoticí kritéria předmětné veřejné zakázky, tedy že hodnotil rozdílně zkušenosti s realizací zakázky, jejímž předmětem byly průběžně poskytované služby kontroly a vyhodnocení kvalitativních a kvantitativních ukazatelů provozu otevřeného mýtného systému, a zkušenosti s realizací zakázky, jejímž předmětem bylo řízení provozu otevřeného mýtného systému, a nikoliv zjednodušeně zkušenosti s externí či interní kontrolou,“ uvedl Švanda.

Nový mýtný systém bude od prosince provozovat konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo v mýtném tendru s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Mýtný tendr v současnosti znovu řeší ÚOHS, kterému Krajský soud v Brně vrátil rozhodnutí o platnosti mýtné smlouvy. Ve stejné věci rozhoduje i Nejvyšší správní soud, k němuž úřad podal kasační stížnost na rozhodnutí krajského soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme