Vláda chystá výběrové řízení na šéfa antimonopolního úřadu. Rafajova nástupce chce najít co nejdřív

Vláda vyhlásí výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet to podle něj může projednat příští pondělí, případně už ve středu. Současný předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj minulý týden předal prezidentu Miloši Zemanovi rezignaci na svou funkci. Z čela úřadu se rozhodl odstoupit k 1. prosinci.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Média už dříve uváděla, že novým šéfem mohl být nynější náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že se vláda bude muset dohodnout, jaký postup pro výběr Rafajova nástupce zvolí. Chce udělat vše pro to, aby post šéfa úřadu nebyl zbytečně dlouho neobsazený.

„Probrali jsme tuto záležitost a domluvili jsme se, že vyhlásíme výběrové řízení na tuto pozici. Vláda to může projednat buď v pondělí, nebo už zítra,“ řekl Babiš v úterý.

Média už dříve uváděla, že by Rafajovým nástupcem mohl být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje právě Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes minulý týden uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

‚Vykonstruovaná obvinění, osobní msta.‘ Šéf antimonopolního úřadu Rafaj rezignuje

Číst článek

Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. On sám trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

V prohlášení zaslaném ČTK Rafaj dále uvedl, že se on a jeho rodina stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích.

„Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí úřadu,“ uvedl. K rezignaci se podle prohlášení rozhodl proto, aby „nadále neposkytoval záminku pro útoky proti úřadu, a nedopustil tak další snižování jeho autority a zcela nespravedlivé znevažování práce desítek kvalitních odborníků na soutěžní právo, veřejné zakázky, veřejnou podporu i významnou tržní sílu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme