O post šéfa antimonopolního úřadu se bude ucházet i bývalý místopředseda Neruda. Instituci chce rozdělit

O post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se bude ucházet i jeho bývalý místopředseda a právník Robert Neruda. Potvrdil to Radiožurnálu. Přihlášku podal ve středu. Šéfem antimonopolního úřadu se chce stát i současný náměstek ministerstva vnitra Petr Mlsna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právník Robert Neruda

Právník Robert Neruda se o post šéfa antimonopolního úřadu nakonec bude ucházet, přesvědčilo ho vypsání výběrového řízení | Zdroj: HAVEL & PARTNERS

Že by byl Mlsna vhodným kandidátem, prohlásil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes na začátku října. Poté Mlsnu pozval na schůzku do Lán. Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj podal rezignaci 7. října. V úlřadu má skončit 1. prosince. Jeho odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) o tom s prezidentem jednali už v září. Podle Hamáčka ÚOHS potřebuje restart.

Babiš vyhlásil výběrové řízení na šéfa antimonopolního úřadu. Rafaj končí v prosinci

Číst článek

Současný šéf úřadu Petr Rafaj je v jeho čele 11 let. V poslední době čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

Podle serveru Aktuálně.cz se policie zajímá i o schůzky Petra Rafaje se zlínským hejtmanem a senátorem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). K odvolání Rafaje vyzvaly i neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký nebo Liberecký kraj.

Petr Mlsna svůj záměr kandidovat na šéfa antimonopolního úřadu potvrdil po schůzce s prezidentem v Lánech v polovině října. Mlsna je profesí právník. Post náměstka zastával i na ministerstvu školství nebo spravedlnosti. Ve vládě premiéra Petra Nečase byl ministrem bez portfeje a předsedou legislativní rady vlády. Byl náměstkem i tehdejší místopředsedkyně vlády Karolíny Peake z Věcí veřejných později strany LIDEM. Náměstkem ministerstva vnitra je od roku 2015, kdy resort řídil Milan Chovanec z ČSSD.

Výběrové řízení

O funkci se bude ucházet i expert na soutěžní právo a současný společník, partner advokátní kanceláře Havel & partners a bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Robert Neruda. Na konci srpna přitom v rozhovoru pro server Aktuálně.cz tento krok odmítal.

Vláda oznámila podmínky výběrového řízení na šéfa antimonopolního úřadu. Rafaj předá funkci v prosinci

Číst článek

„Přesvědčilo mě to, že vláda vůbec poprvé vypsala výběrové řízení na předsedu úřadu, v rámci nějž by měla rozhodovat koncepce a zkušenosti kandidáta. Po výběrovém řízení jsem sám opakovaně a hlasitě volal. Když se ta šance objevila, přišlo mi dobré nabídnout alternativu v podobě kandidáta, který má zkušenosti jak z fungování v rámci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tak z advokacie. Protože jsem neměl jistotu, jestli se někdo přihlásí s těmito kvalifikačními předpoklady, tak jsem cítil jako povinnost se přihlásit sám,“ řekl Neruda Radiožurnálu.

Neruda byl od roku 2008 místopředsedou úřadu a v roce 2009 byl jako první místopředseda pověřen jeho řízením, když se tehdejší předseda Martin Pecina stal ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera. V té době uvažoval Neruda o tom, že by se o křeslo předsedy antimonopolního úřadu ucházel. Podle jeho vyjádření pro server Aktuálně.cz mu tehdejší vládní činitelé řekli, že je na funkci příliš nezávislý a svému oboru příliš rozumí. Předsedou se pak stal Petr Rafaj.

Součástí výběrového řízení je i koncepce směřování ÚOHS. Neruda v tomto smyslu zdůrazňuje například nutnost rozdělení instituce na soutěžní a zakázkový úřad. Chce upravit i proces rozhodování.

„Stále jsem přesvědčen, že by úřad měl rozhodovat pouze v jedné instanci a že by toto rozhodnutí neměla přijímat jedna osoba, to znamená předseda, ale měl by rozhodovat kolektivní orgán, tedy rada. Podobně jako je tomu u jiných regulačních úřadů nebo u jiných soutěžních úřadů. V té koncepci navrhuji celou řadu dalších dílčích opatření celkově směřujících ke zvýšení transparentnosti činnosti úřadu, zlepšení komunikace a modernizace jeho činnosti,“ dodal Neruda.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme