Úřad pro ochranu osobních údajů dostal anticenu za zmatečné informování

Úřad pro ochranu osobních údajů získal hlavní anticenu v soutěži Otevřeno zavřeno. Vysloužil si ji za zmatečný postoj k pořizování záznamů z jednání zastupitelstev. Anticenu si vysloužila i obec Vestec u Prahy a společnost CERMAT. Odborná porota však udělovala také pozitivní ocenění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad na Praze 1, poslední den k odevzdání daňového priznání fyzických osob | Foto: Filip Jandourek

Výsledky soutěže Otevřeno zavřeno vyhlásila nevládní Otevřená společnost. Úřad pro ochranu osobních údajů si podle mínění 10členné odborné poroty anticenu vysloužil za to, že vydával zmatečná a neformální stanoviska k otázce pořizování záznamů z jednání zastupitelstev. Těmito protichůdnými doporučeními pak úřady donutil k tomu, že teď záznamy z jednání nepořizují vůbec a nezveřejňují je.

Porota doslova uvedla, že "brání transparentnosti samospráv překrouceným výkladem ochrany osobních údajů a nepodloženými požadavky, aby úřady nezveřejňovaly záznamy z jednání".

"Máme opravdu rozsáhlou analýzu a posudky z různých stran. A tvrzení úřadu, které rozesílal různými způsoby v podobě neformálního, neargumentovaného, avšak velmi přísného sdělení, způsobilo rozsáhlou vlnu snížení transparentnosti samospráv. Samosprávy ve zmatku stahovaly záznamy z webů, přestávaly je pořizovat a podobně," popsal Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti a Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec ale s kritikou zásadně nesouhlasí. Podle něj úřad pouze plní zákon o obcích.

"Zdůvodnění mě překvapilo. Je velmi nejasné, čekal jsem konkrétnější věci. Ale vím, na co naráží. My skutečně požadujeme, aby se zvukovým záznamem při jednání na zastupitelstvu zacházelo tak jako s každým jiným dokumentem. Ale oni toto odmítají, ale to je jiná věc," řekl Němec a doplnil:

"Zveřejňovat záznamy z jednání samospráv je možné, ale za dodržení zákona na ochranu osobních údajů a zároveň zákona o obcích. A ten jasně říká, že to jsou informace, které jsou určeny jen občanům obce. Kritici ovšem tvrdí, že by se to mělo otevřít všem.“

Nejlépe informují Černošice

Další anticenu získal Vestec u Prahy za cenzuru opozičních názorů v místním radničním listu. Třetím držitelem anticeny je CERMAT za tvrdošíjné odmítání poskytovat informace ke státním maturitám.

Anticenu si osobně převzala mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pro ostatní si nikdo nepřišel, zůstanou proto jeden rok uloženy v depozitu. Pak si je budou moci odnést ti, kteří daný úřad do kategorie nominovali.

Porota udělovala také ceny za nejlepší úřady, které informace poskytují správně. Rozdílem jediného bodu zvítězily Černošice před Semily. Cenu jejich úřady získaly za to, že zveřejňují unikátní rozsah informací.

Na jejich webu jsou chystaná rozhodnutí, granty i všechny smlouvy i veškerý obecní majetek. Semily dokonce zveřejňují každou korunu utracenou z obecního rozpočtu.

Na třetím místě se umístil Nejvyšší správní soud za průlomový rozsudek, který přikázal celní správě poskytnou i informaci, kterou nemá, ale mít by měla, a tudíž by si ji měla opatřit.

Martin Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme