Úřad pro ochranu osobních údajů podal trestní oznámení na Fond ohrožených dětí

Úřad pro ochranu osobních údajů podal trestní oznámení na Fond ohrožených dětí. Důvodem má být neoprávněné nakládání s osobními údaji a porušení mlčenlivosti. Předsedkyně fondu Marie Vodičková ale odmítá, že by porušili zákon. Případem se teď zabývá státní zastupitelství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Vodičková

Marie Vodičková | Foto: Vilém Janouš

Úřad pro ochranu osobních údajů podle trestní oznámení na FOD po kontrole, která podle ředitele Igora Němce zjistila závažná pochybení:

"Tato kontrola je ukončená. Byly zde zjištěny závažné nedostatky s nakládáním a neoprávněným nakládáním s osobními údaji dětí. A dokonce věc poměrně výjimečná na tomto úřadu - inspektor se odhodlal i podat trestní oznámení na vedení Fondu ohrožených dětí, kde se jedná o závažné podezření i z toho důvodu, že byla porušena mlčenlivost na základě zákona o sociálně-právní ochraně dětí."

Předsedkyně Fondu Marie Vodičková ale Radiožurnálu řekla, že se ničeho protizákonného nedopustili: "Jednak k souhlasu k uveřejnění těch dat není potřeba v případě, že se jedná o sociálně-právní ochranu, což se v tomto případě jednalo. A navíc my jsme zveřejňovali fotografie a informace o dětech, které byly v ústavech, pro které stát neměl rodinu, a kterým tedy hrozí, že tam zůstanou celé dětství až do zletilosti. A podle Úmluvy o právech dítěte má blaho a zájem dítěte přednost."

Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme