Úřad pro ochranu osobních údajů bude mít nové vedení. Šéfka Janů už nechce pokračovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat, napsaly čtvrteční Lidové noviny. Kandidáti jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda úřasu Josef Prokeš.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Janů při svém jmenování v roce 2015

Ivana Janů při svém jmenování v roce 2015 | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Šéfka Úřadu pro ochranu osobních údajů eRoušku nepoužívá. ‚Vláda ji dostatečně nevysvětlila,‘ říká

Číst článek

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Úřad řídí předseda, kterého jmenuje a případně odvolává prezident na návrh Senátu. V čele úřadu se dosud vystřídali tři předsedové. Prvních pět let jej vedl Karel Neuwirt, který se předtím podílel na přípravě zákona o ochraně osobních údajů.

V létě 2005 jej pak vystřídal tehdejší pražský radní a někdejší primátor hlavního města Igor Němec. Od srpna 2015 je předsedkyní úřadu Ivana Janů, usilovat o další pětiletý mandát už nehodlá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme