Úřad pro studium totalit prý prozradil aktivní agenty

Zhruba čtvrt roku visela na webu Úřadu pro studium totalitních režimů ÚSTR jména agentů vojenské rozvědky, kteří byli v činné službě i po listopadu 89. Tvrdí to list MF Dnes, podle kterého byla jména stažena v červnu. A podle všeho kvůli tomuto úniku dat musel být odvolán nejméně jeden diplomat ze zastupitelství v Makedonii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historik Pavel Žáček

Historik Pavel Žáček | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Jiní jeho kolegové, kteří odešli z ambasád už dříve, také nejsou zrovna nadšeni, že jejich aktivity byly takto zveřejněny. Vojenští zpravodajci tvrdí, že na citlivé údaje badatele předem upozornili.

„Materiály se ale neobjevily na stránkách ÚSTR, nýbrž v Archivu bezpečnostních složek, což je samostatná jednotka a má své vedení. To je také jeden z důvodů, proč jsem odvolal tehdejšího ředitele archivu bezpečnostních složek pana Bukovzského. V čele ústavu jsem přibližně od poloviny května a byla to jedna z prvních věcí, kterou jsem musel řešit, neboť jsem dostal na stůl stížnost vojenského zpravodajství,“ upřesnil informaci ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Hazdra a Pavelm Žáček mluvili na Rádiu Česko o kauze zveřejněných agentů

Podle jeho slov je diskutabilní, zda archivu tyto materiály mělo vojenské zpravodajství vůbec předávat.

„Ale především ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek jsou vázány zákonem číslo 181, který nám neumožňuje zveřejňovat data po rozhodném datu 15.2.1990, což se stalo,“ upozornil Hazdra.

S jeho argumentací však nesouhlasí bývalý ředitel ÚSTR Pavel Žáček. Podle něj bývalé vedení nic nepodcenilo:

Žáček: Hazdra se mýlí

„Myslím, že se pan ředitel mýlí. Sám si není jistý, zda to byla chyba vojenského zpravodajství, nebo ne. Odvolat na základě toho ředitele, který postupuje zcela v intencích zákona…Myslím, že bude mít pan Bukovzský o to lepší právní ochranu proti tomuto jednostrannému aktu.“

O tom, kde se stala chyba, nechce polemizovat a prý není oprávněný ani schopný hodnotit vojenské zpravodajství.

„Na rozdíl od pana Hazdry jsem se ale účastnil několika jednání, kde jsme se s kolegovy ze zpravodajských složek bavili o tom, kde jsou hranici toho, které složky nám mají předat. Ode všech zpravodajských složek, zejména od vojenské, jsem slyšel, že si své zájmy samozřejmě ochrání, protože je k tomu nutí jejich vlastní předpisy. Nemohly tam tedy být žádné údaje z doby po 15.2. 1990,“ pokračoval Žáček.

A dodal, že pokud by tam tyto údaje byly, tak byla povinnost je vyjmout, nepředávat je a nechat je v příslušných archivech zpravodajských služeb. V opačném případě podle jeho slov mohl archiv bezpečnostních složek jednat podle zákona a dát materiály na web.

Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme