Civilní rozvědku opouští exnáměstek Musílek. Končí kvůli neshodám s ředitelem Šimandlem

Úřad pro zahraniční styky a informace, jednu ze tří tajných služeb, opustí někdejší náměstek pro operativní činnost Radek Musílek. Z civilní rozvědky odchází podle zjištění serveru Aktuálně.cz po neshodách s jejím ředitelem Markem Šimandlem. Musílek loni rozvědku dočasně řídil poté, co tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) kvůli podezření z hospodářských machinací v rozvědce postavil v květnu mimo službu jejího ředitele Jiřího Šaška.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro zahraniční styky a informace opustí někdejší náměstek pro operativní činnost Radek Musílek | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Loni v září byl do čela Úřad pro zahraniční styky a informace jmenován Marek Šimandl. Od té doby začala Musílkova éra v rozvědce spět ke konci. „K letošnímu prvnímu březnu z rozhodnutí Šimandla v náměstkovské pozici skončil, nyní odchází definitivně,“ píše web.

Novým šéfem civilní rozvědky bude Marek Šimandl. Ve funkci nahradí Jiřího Šaška

Číst článek

„Tato záležitost je plně v kompetenci ředitele služby a pan ředitel Šimandl má mou podporu,“ reagoval pro Aktuálně.cz na Musílkovo rozhodnutí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod jehož resort služba spadá. Ke kterému termínu se exnáměstek se službou rozejde, není zcela jasné, podle informací webu se tak stane v červenci.

Jasno nevnesl do Musílkova odchodu ani kancléř Úřad pro zahraniční styky a informace Jaroslav Hrbek. „Vzhledem k tomu, že jsme zpravodajskou službou, tak opravdu nemůžeme ve veřejném prostoru sdílet jakékoliv informace k personálním otázkám našich příslušníků a zaměstnanců,“ uvedl.

‚Vznikla škoda velkého rozsahu, musel jsem konat.‘ Metnar vysvětloval, proč zprostil služby šéfa rozvědky

Číst článek

Odchod Musílka je součástí změn, jimiž služba prochází od loňského května kvůli podezření na hospodářské machinace. Týdeník Respekt upozornil, že může jít o částku v řádu stovek milionů korun. Mimo jiné se prověřuje údajně předražený nákup sledovacího zařízení zvaného Agáta.

Prověřování možných hospodářských pletich vede vnitřní inspekce rozvědky pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze, žalobci z povahy věci rozkrývání případu odmítají komentovat. Podle informací Aktuálně.cz ale prověřování směřuje ke sdělení obvinění několika odpovědným lidem, byť se toto rozhodnutí už několikrát odsouvalo.

Šimandl mezitím obměnil dva náměstky, operativu od března místo Musílka řídí Vladimír Posolda, dalším náměstkem je David Chovanec, píše web.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme