Úřad vlády zastavil bezpečnostní prověrku Stanislava Grosse

Úřad vlády zastavil v uplynulých dnech prověrku na nejvyšší stupeň utajení ex-premiéra Stanislava Grosse na Národním bezpečnostním úřadu. Přitom právě na prověrku Gross spoléhal, jako na očišťující mechanismus, který měl napravit jeho reputaci kvůli nevyjasněnému původu peněz, za něž jeho rodina nakoupila dvě nemovitosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: ČSSD

Informaci Radiožurnálu o tom, že Grossova prověrka byla zastavena potvrdila mluvčí kabinetu Lucie Orgoníková. "Není v žádném pracovně právním vztahu s Úřadem vlády, a tedy Úřad vlády nemůže být žadatelem o tuto prověrku. Takže teď je na panu Grossovi, jestli se rozhodne pokračovat v této prověrce dál, a od nás byl vyrozuměn jak ústně, tak písemně, že jsme tu prověrku jako Úřad vlády museli pozastavit."

Stanislav Gross není na svém novém pracovišti k zastižení a mobilní telefon nezvedá. Podle mluvčího ČSSD Zbyňka Rýpara ale obratem požádal Národní bezpečnostní úřad, aby v jeho prověřování pokračoval. "Dle informací Stanislava Grosse můžu potvrdit, že sám Stanislav Gross požádal o pokračování bezpečnostní prověrky na jeho osobu. Bezpečnostní prověrka Stanislava Grosse pokračuje dál na základě jeho žádosti."

Přestože Gross NBÚ o pokračování v započaté prověrce požádal, úřad mu nemůže vyhovět. Zákon mu navíc přikazuje, že musí skartovat všechny dosud k žadateli zjištěné informace. Ředitel bezpečnostního úřadu Jan Mareš vysvětluje, že Gross musí podat novou žádost jako podnikatel. Právníci přitom ze zákona prověrkou procházet nemusejí.

"On jenom zdůvodňuje, že by v ní pokračoval. Úřad samozřejmě po něm bude požadovat nové vyplnění dotazníku, protože on není fyzickou osobou v tomto okamžiku, ale podnikatelem. Čili v těch dotaznících bude muset zdůvodnit potřebu, bude muset předložit příslušné doklady a teprve potom bude úřad zahajovat prověrku podnikatele. Protože prověrka podnikatele je diametrálně odlišná od prověrky fyzické osoby."

Více uslyšíte v pořadu Pod kůži, který vysílá Radiožurnál krátce po půl jedenácté.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme