Úřady budou moci ukládat zákaz pobytu za některé přestupky. Třeba za prostituci a žebrání

Prostituce, konzumace alkoholu nebo žebrání v místech, kde to obce zakazují, to jsou přestupky, za které bude v Česku možné uložit až tříměsíční zákaz pobytu v místě, kde se jich pachatelé opakovaně dopouští. Počítá s tím novela, kterou dnes těsnou většinou schválili poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelový dům na sídlišti | Foto: Marián Vojtek

Sankci přes veto prezidenta Václava Klause znovu podpořila sněmovna. Kritikům zákona se nelíbí, že obce budou problémy řešit další sankcí, a ne prevencí. Podle autorky předlohy Ivany Řápkové z ODS je však prevencí i tato sankce.

„Já jsem pro, aby se dělala i různá preventivní opatření, a mám i takovou praxi. V případě, že jsem byla primátorka Chomutova, tak samozřejmě preventivních opatření bylo několik,” uvedla Řápková. Dodala však, že by se mělo jednat o sankce účinné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad užitečností právní úpravy polemizovali předseda Svazu města a obcí, primátor Kladna Dan Jiránek z ODS a Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle

Její návrh oslovil vedení radnic téměř po celé zemi, snad nejvíce zabodoval v severních Čechách. Zároveň ovšem od některých starostů zaznívá i skepse.

„Nevím, jestli tohle je úplně to stoprocentní, po čem starostové, třeba Šluknovska, volali, nicméně je to jedna z možností,“ řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Podle Dvořáka mají obce málo možností, jak proti lidem, kteří nedodržují pravidla, zasáhnout. Není si sice jistý, že zákon problémy s opakovanými přestupky některých lidí vyřeší, jisté naděje do něj však vkládá.

„Někdy se stává, když se ten člověk dostane do jiného prostředí, že by se mohl přizpůsobit, ale je to všechno otázka určité teorie a spekulace,“ říká Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schválenou novelu okomentovali novoborský starosta Jaromír Dvořák a předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová považuje normu za populistickou. Je podle ní také protiústavní, protože zasahuje do práva na svobodu pobytu, a obtíže s problémovými lidmi prý stejně nevyřeší. „Problém se přesune s člověkem tam, kam on bude muset jít, on se přece fyzicky nevypaří,“ říká Šabatová.

Na to ostatně poukazoval při svém vetu i prezident a uvědomují si ho i zástupci Svazu měst a obcí. Předseda svazu a zároveň primátor Kladna Dan Jiránek z ODS však zopakoval, že obce nemají žádné nástroje, jak problémy s opakovanými přestupky řešit.

„Ti lidé jsou často finančně nepostižitelní, pokuty na ně neplatí a ostatním věcem se smějí,” řekl Jiránek. Podle něj se část problemů normou vyřeší a část se přesune jinam.

Pomohly by rychlé tresty

Novoborský starosta Jaromír Dvořák se domnívá, že by obcím při řešení problémů nejvíce prospělo, kdyby se zrychlily soudy.

„Aby skutečně za nějakým činem následoval adekvátní trest, a to vidím, že při stavu dnešního soudnictví trvá skutečně velmi dlouho. Vezměte si třeba ten mačetový útok v Novém Boru, máme rok a půl, a nedobrali jsme se výsledku,“ podotkl Dvořák.

S tím souhlasí i Anna Šabatová. Rychlá sankce je podle ní účinnější než přísná sankce. Zároveň však upozorňuje, že se v normě jedná o přestupky, a často nejde o žádnou kriminalitu.

„Třeba opakovaně porušíte obecní vyhlášku, a ta obecní vyhláška třeba vůbec nemá souvislost s trestným činem. Takže uvědomme si, že je to velmi nepřiměřený zásah do základních práv na základě drobných přestupků,“ řekla Šabatová.

Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle považuje prosazování této právní úpravy za důkaz nekompetentnosti některých starostů a obcí řešit těžkosti s nepřizpůsobivými občany. „Je to naprosto katastrofální norma,” řekl.

Připomněl, že sněmovna prosazuje tuto právní úpravu přes odmítání vlády, prezidenta i Senátu. „Zvažujeme ústavní stížnost jako jednu z možností,” poznamenal Hůle.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme