Úřady mají nově smět kontrolovat kotle v domácnostech. Opozice napadne novelu u ÚS

Vládní návrh novely zákona o ochraně ovzduší, který ve středu schválila sněmovna, počítá s tím, že úřady budou mít pravomoc kontrolovat domácí kotle. Odpůrci si ale myslí, že jde o omezování domovní svobody. Pravicová opozice proto novelu napadne u Ústavního soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina domů je vytápěna touto kotelnou na biomasu, resp. dřevní štěpku.

Většina domů je vytápěna touto kotelnou na biomasu, resp. dřevní štěpku. | Foto: Tomáš Adamec

Na přípravě návrhu na zrušení zákona začínají strany pracovat hned, protože neočekávají, že by novela neprošla Senátem.

Poslanci ve středu projednali novelu zákona ve třetím, závěrečném čtení. Podle ní by úřady měly mít právo kontrolovat domácí kotle pouze v případě důvodného podezření a poté, co by podezřelého několikrát písemně varovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby úřady směly kontrolovat domácí kotle, řekl v Ranním interview Jiřímu Chumovi šéf resortu Richard Brabec z ANO

„Muselo by napřed být podezření z opakovaného porušení, za druhé písemné upozornění ze strany obce, že k takovému porušení pravděpodobně dochází. A teprve kdyby ten člověk nereagoval, tak by měl úřad požádat o vstup do domácnosti. Samozřejmě nikdo by se tam tomu člověku nevlamoval s beranidlem,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Úřad může přijít na kontrolu a například odebrat stěry ze spalinových cest nebo vzorky popela, což potom, i třeba podle polského vzoru, by mělo poskytnout dostatečný důkazní materiál právě na to, že jsou spalovány odpady, například plasty,“ dodává.

Člověku, který by nevpustil úředníky do bytu, by podle novely hrozila pokuta až 50 tisíc korun.

ODS: Je to porušení domovní svobody

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) se ale ochrana ovzduší má řešit jinými instrumenty. „Jsme přesvědčeni, že ústavní stížnost má v této situaci smysl," řekl.

Petr Fiala (ODS) označil znění předpisu za nepřijatelné. „Tuto věc nemůžeme nechat jen tak, chceme, aby Ústavní soud posoudil, zda nejsou porušována ústavní práva občanů," uvedl.

Poslanci opoziční ODS patřili mezi nejhlasitější odpůrce už před jednáním.

„Moje výhrady pramení z toho, že se mi zdá, že to je velké, nepřiměřené porušení domovní svobody. A podle mého názoru se ten záměr mine účinkem. Nedovedu si představit, že by ta kontrola mohla něco hodnověrného dokázat,“ řekl Jan Zahradník z ODS.

„Popravdě si myslím a pan ministr životního prostředí to i trochu naznačil, že by to mohla být pouze jakási odstrašující norma,“ odhadl.

„Řadu lidí odradí právě možnost kontroly, která dneska není,“ připouští Richard Brabec. „Několik let už ve stávající legislativě paradoxně existuje trest, sankce za spalování odpadu, ze kterého vzniká mnoho rakovinotvorných látek. Obce, starostové jsou mnohdy zavaleni stížnostmi lidí, ale nemají možnost tohle nepovolené chování lidí zkontrolovat a postihnout,“ doplňuje.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme