Úřady mají poslední den na zřízení datových schránek

Úřady v České republice by měly mít po dnešku aktivní datové schránky. Po 1. listopadu mají tyto schránky nahradit elektronickou formou klasickou korespondenci. Systém začne naostro fungovat od listopadu, vláda ale úřady vyzvala, aby datové schránky spustily o týden dřív, kvůli jejich vyzkoušení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datové schránky | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle premiéra Jana Fischera by totiž měli mít úředníci do zahájení ostrého provozu časovou rezervu. "Aby systém byl připravený, abychom případně odhalili rizika, která by nás mohla potkat v ostrém provozu," řekl Fischer.

Kritici vytýkají celému projektu jeho nepřipravenost. Datové schránky si totiž zatím založila jen asi sedmina z těch, kteří je po 1. listopadu budou potřebovat. Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé ale odklad spuštění nehrozí už proto, že listopadový termín ukládá zákon.

"Původně měly být datové schránky od 1. července. A právě od té doby běží čtyřměsíční přechodná doba, během které se mohou orgány veřejné správy i právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku se systémem seznámit a schránku si aktivovat," připomněla Malá.

Igor Maňour, Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme