Boj proti obchodu s chudobou: úřady od roku 2016 poskytly 1160 mimořádných dávek na kauci za byt

Úřady práce poskytly od roku 2016 zhruba 1160 mimořádných dávek, díky nimž mohli lidé z ubytoven či jiného nestandardního bydlení zaplatit kauci a pronajmout si běžný byt. Téměř 560 dalších žádostí o dávku k získání bytu úředníci zamítli. Vyplývá to z výroční zprávy vládní agentury pro sociální začleňování. Dokument, který má ČTK k dispozici, by měla ve středu projednat vláda.

Praha (Aktualizováno: 15:54 3. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S přidělováním dávky mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce počítá vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení. | Foto: Vladan Dokoupil

„Více než 80 % domácností, kterým úřad práce pomocí dávky mimořádné okamžité pomoci umožnil přestěhovat se z ubytoven do bytů, si bydlení v bytě udrželo i po roce. Takže ta pomoc má i dlouhodobý dopad,“ řekl pro Radiožurnál odborník na bydlení z Agentury pro sociální začleňování Roman Matoušek.

‚Vezmu těhotnou přítelkyni, dceru a koupíme si stan.‘ Jak bolí byznys s chudobou

Číst článek

Agentura zahájila svou činnost v březnu 2008. Funguje jako jeden z odborů úřadu vlády. Zaměřuje se na boj s chudobou. Loni spolupracovala se 60 obcemi, městy či mikroregiony, v nichž se nacházelo přes 230 takzvaných vyloučených lokalit.

Podle analýzy, kterou si před několika lety nechalo vypracovat ministerstvo práce, chudinských ulic, domů či čtvrtí v Česku přibývá. Zatímco v roce 2006 jich byly asi tři stovky, v roce 2014 kolem 600. Podle výroční zprávy o stavu romské menšiny za loňský rok v sociálním vyloučení žila polovina Romů, podle odhadů tedy asi 120 tisíc dětí a dospělých.

Agentura ve své zprávě uvádí, že loni se ve spolupráci s obcemi zaměřovala hlavně na sociální bydlení, zvýšení kapacity krizového bydlení a služeb na pomoc potřebným či na systém obsazování obecních bytů. Dalšími tématy bylo vzdělávání, zaměstnávání, zdraví či sociální práce.

Nejvyšší počet v Praze

S přidělováním dávky mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce počítá vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení. Podle ní se od roku 2016 do konce roku 2020 má do běžných bytů z ubytoven a dalšího nestandardního bydlení přestěhovat 6000 domácností.

Lidé z ústeckých ubytoven hledají nový domov. Kvůli zpřísnění podmínek pro dávky na bydlení

Číst článek

Předloni úřady práce vyplatily 545 dávek mimořádné okamžité pomoci na zaplacení kauce. Celkem 265 dalších žádostí ale zamítly. V minulém roce příspěvek získalo 475 domácností, 222 neuspělo.

Letos zatím podle agentury dostalo peníze na kauci od státu 137 žadatelů, 69 dalším úředníci nevyhověli. Nejvyšší počet vyplacených mimořádných dávek je v Praze, nejvíc zamítnutých žádostí je v Moravskoslezském kraji.

Dávka na kauci může dosáhnout až dvojnásobku obvyklého nájemného v daném místě. Před přidělením úřady hodnotí, jaké dávky a jak dlouho žadatel pobírá, kde žije či kolikrát se stěhoval. Pokud v minulosti už člověk peníze na kauci získal a nyní o ně usiluje znovu, hraje roli i to, proč mu nájem skončil.

Zákon o sociálním bydlení

Agentura účinnost dávek posuzovala, a to u 768 vyplacených příspěvků od počátku roku 2016 do loňského května. Podle zjištění si víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, bydlení po roce udržely. Téměř pětina se pak obešla bez dávek na bydlení.

Babišovy sliby nestačí, zákon o sociálním bydlení je nutný, říká Vít Lesák

Číst článek

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v programovém prohlášení zavázala, že připraví zákon o sociálním bydlení. V kapitole o bytové politice stojí, že norma bude řešit potřeby lidí v nouzi a na okraji společnosti, vytvoří podmínky pro obce a s nájemníky sociálních bytů budou pracovat sociální pracovníci.

Premiér Babiš před nedávnem řekl, že samostatný zákon nevznikne a vláda se soustředí na program stavby bytů. Zástupci organizací na pomoc lidem v nouzi to kritizují. Vyzvali premiéra, aby kabinet normu předložil.

Počet přidělených dávek mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce

Kraj 2016 2017 2018
Praha 94 83 24
Středočeský 42 34 7
Jihočeský 67 29 12
Plzeňský 22 26 7
Karlovarský 9 12 4
Ústecký 29 33 4
Liberecký 23 19 7
Královéhradecký 18 33 14
Pardubický 21 24 6
Vysočina 11 13 4
Jihomoravský 38 22 6
Olomoucký 93 88 24
Moravskoslezský 68 53 16
Zlínský 10 6 2
Celkem 545 475 137

Zdroj: Výroční zpráva agentury pro sociální začleňovaní

ČTK, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme