Úřady práce mají problémy s dluhy od občanů i firem

Ve státním sociálním systému chybí stovky milionů korun, které dluží úřadům práce tisíce lidí a firem. Jsou to mimo jiné neoprávněně vyplacené dávky, založené na nepravdivých informacích. Problémem bývá také insolvence zaměstnavatelů. I když neexistuje celostátní evidence, pouhé dílčí údaje z jednotlivých okresů ukazují, že jde o značný problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Řádově miliony chybí například za pěstounskou péči na Frýdecko-Místecku. Biologičtí rodiče často nejsou ochotni nebo schopni zaplatit na výživném ani 50 korun měsíčně, potvrdila Karla Stodůlková, která tyto problémy dlouhá léta řešila na tamějším Úřadu práce. Včetně marných soudů a exekucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřadům práce chybí stovky milionů, které vymáhají od občanů i firem. Téma pro Martina Knitla.

„Vzhledem k sociální situaci rodičů, je z nich velice obtížné dostat výživné, protože jakmile ukončí zaměstnání a změní místo pobytu, tak my se k těmto informacím velice těžko dostáváme. Někdy se dokonce ztrácí z evidence odboru státní sociální podpory,“ uvedla Karla Stodůlková.

Změny nenahlašují často ani sami pěstouni, když se starají například o dítě svých nezletilých potomků. I tehdy úřad vyplácí nemalé dávky zbytečně. Další záporná kolonka plná dluhů je rodičovský příspěvek. Stačí, když se narodí druhé dítě v rodině a úřad o tom nemá tušení.

„Než na to náš systém přijde, tak vzhledem k tomu, že výše rodičovského příspěvku je 7600 korun, vznikají přeplatky velmi rychle a v poměrně vysoké výši,“ řekla ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

Insolvence firem

V Ostravě dluží jen na dávkách státní sociální podpory sedm milionů korun. Pokud ale sečteme pohledávky dohromady, dostaneme se k závratným číslům, která v sociálním systému zoufale chybí. V okresu Karviná je součet všech pohledávek téměř 40 milionů korun, potvrzuje Radek Foldyna z úřadu práce. Samostatnou kapitolou je insolvence firem.

„My jsme jako úřad povinni hradit mzdu všem zaměstnancům, pokud se jedná například o společnost s ručením omezeným, tak tam je návratnost velmi mizivá,“ řekl Foldyna.

Ministerstvo práce slibuje řešení. I tato stinná stránka činnosti 77 úřadů práce by mohla přejít do chystaného jednoho jediného centrálního. Nová legislativa leží na poslaneckých lavicích.

Igor Maňour, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme