Úřady práce na začátku února neměly údajně s vyplácením dávek problémy

Úřady práce neměly v prvním únorovém týdnu žádné vážné problémy s výplatou sociálních dávek. Tvrdí to mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Zdroj: ČTK

Podle Reichla se někteří úředníci potýkají jen s drobnými komplikacemi, které ale neohrožují výplatu dávek.

„Když se přijde na něco, co třeba nefunguje, okamžitě se s dodavatelem analyzuje, kde se stala chyba. Okamžitě se to opravuje, aby kolegové mohli zadávat do systému a dávky byly vypláceny včas,“ uvádí Reichl.

V prvním únorovém týdnu se začíná s dalšími novými výplatami, které byly v minulém roce přiznávány z jiných softwarů. Jedná se zejména o výplatu podpory v nezaměstnanosti či výplatu příspěvku na mobilitu. Vyplaceno je podle ministra Jaromíra Drábka již několik desítek procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který byl hostem Ranního interview Radiožurnálu, vysvětloval, s jakými problémy se úřady práce potýkají v únoru

„Postupně přesouváme to těžiště z dávek hmotné nouze, které byly největším rozsahem v lednu, do těch dávek dalších, o které lidi žádali v lednu, nebo se přepočítávají,“ upřesňuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Co se týče softwaru, probíhá podle ministra kontinuální dolaďování jednotlivostí. Pozornost se nyní upíná zejména na aplikaci, která má na starosti evidenci nezaměstnaných a výplatu podpor v nezaměstnanosti.

„Zatím máme trochu problémy se zátěžovými testy, protože ten systém vydrží zatížení určitého počtu stovek lidí na úřadu práce, kteří v něm pracují, a musíme dávat pozor, abychom ten systém nepřetížili,“ specifikuje ministr Drábek problémy, se kterými se v současné době úřady potýkají.

Analýza, která fungování systému vyhodnotí, by podle Drábka měla být hotová koncem týdne. Pak ministerstvo rozhodne, jak postupovat dál. Lednové problémy s vyplácením dávek už by se ale prý opakovat neměly.

Fronty a přesčasy někde provází výplaty sociálních dávek i v únoru

Číst článek

Úředníkům už se podařilo zanést do systému většinu nových žadatelů. To, jestli zaměstnance úřadů práce čekají i v únoru přesčasy, ministr blíž nekomentoval. Podle něj záleží na vedení úřadů práce, jak si práci a počty úředníků zorganizují.

Vyplácení dávek ale podle Drábka pokračuje dobře: „Co se týká příspěvku na mobilitu, tak bylo od začátku roku přijato 184 tisíc žádostí, z toho 68 tisíc žádostí již bylo vyřízeno vydáním rozhodnutí v řádné správní lhůtě. Co se týká podpory v nezaměstnanosti, tam máme z přijatých 63 tisíc žádostí vydáno rozhodnutí ve 42 tisících případech.“

Prohlášení informatiků

Lednové problémy s vyplácením dávek už stály křeslo ředitele ministerského odboru informatiky Reného Pitáka. Důvodem je podle ministra takzvané Prohlášení informatiků, které ministr chápe jako nedostatečně zvládnutou komunikaci uvnitř resortu.

„Z toho prohlášení je jasné, že ti lidé neměli dostatek informací o tom, co se připravuje, jakým způsobem se to bude nasazovat,“ dodává Jaromír Drábek.

Odvolána byla i výkonná ředitelka úřadu práce Alena Králová. Podle ministra k tomu došlo kvůli přidělování přístupových práv, rozšiřování informací o tom, kdo má co a jak dělat, či strukturě formulářů.

„Mediální hysterie je celkem zvláštní. Myslím si, že soudný člověk si udělá obrázek sám,“ říká ministr ke kauze, která kritizuje nedostatečně zabezpečená data žadatelů o dávky. Jaromír Drábek dodává, že zabezpečení přístupu do aplikací podléhá standardním normám.

Sociální dávky se už ve Žďáře nad Sázavou rozdávají na Úřadu práce | Foto: Daniel Burda

„Heslo se povinně skládá z malých písmen, z velkých písmen a z číslic. Délka hesla je minimálně osm znaků. Z tohoto jednoznačného popisu a charakteristiky hesla je naprosto jasné, že je jistě velmi obtížné odhadnout snad nějaké konkrétní heslo konkrétního uživatele,“ vysvětluje.

Podle ministrova prvního náměstka Vladimíra Šišky je ale možné, že došlo k úniku testovacích hesel v rámci osobního selhání.

„Je možné, že některý z našich zaměstnanců při testování prostě použil reálná data, což je v rozporu s obecnými principy bezpečnosti. My jsme přijali opatření, kdy tato data budeme promazávat ne jednou měsíčně, jak je obvyklým zvykem, ale jednou týdně. Nicméně není v našich silách kontrolovat data v testovací verzi, protože my si je nesrovnáváme s žádnou databází. Tam to prostě není propojeno. Ty verze jsou odděleny jak fyzicky, tak doménově,“ říká.

Nový způsob vyplácení dávek je od samého počátku pod palbou kritiky odborů, opozice, úředníků i klientů. A s kritikou se přidala i ODS a Věci veřejné. Kvůli změně výplaty dávek se ve čtvrtek mimořádně sejde sněmovna a situací se budou zabývat i koaliční špičky.

Sociální demokraté chtějí Drábkovu rezignaci

O bezproblémovém fungování systému výplaty dávek v budoucnosti nevěří ani místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který je zároveň stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

„Já věřím odborníkům a myslím, že jediný, kdo už věří, že ten systém funguje, tak je pan ministr Drábek ve své věži ze slonoviny na ministerstvu. Protože krabice plné žádostí a papírů, ze kterých potom úředníci vlastně dávají dohromady horko těžko data o dávkách a nakonec i teď o stavu nezaměstnanosti v České republice, dokazují zcela naprostý opak,“ uvažuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach kritizuje nový systém vyplácení sociálních dávek

Devadesát procent dávek je podle něj stále vypláceno podle starého systému a s jejich vyplácením prý problémy nejsou.

„Samozřejmě i v minulosti a i za naší vlády se dělaly různé změny. Ale takovéto změny tak zásadního rozsahu vždycky vycházely na to, že musela předcházet dva roky příprava a rok zkušebního provozu. To byly vždycky závěry všech těch odborných analýz. A myslím si, že tady jednoznačně to manažerské selhání není mezi lidmi, kteří dneska se snaží všechno zachránit v rámci úřadu práce, ale i odborníků na výpočetní systémy v rámci ministerstva, ale v tom samotném načasování a rozhodnutí,“ dodává.

Nový model by měl podle Drábka ušetřit miliardy korun, podle Škromacha ale reálné úspory zatím nikdo neviděl a ani neuvidí. Problémy, které systém provázejí, totiž podle názoru odborníků přinesou další ztráty, upřesňuje Škromach s tím, že ministr by se měl omluvit.

Způsob, jakým úřady práce přešly na nový systém evidence, kritizuje také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Podle mého názoru by měl vyvodit osobní odpovědnost. Byla to jeho chyba, že navrhl přechod už takto brzy k 1. lednu letošního roku. Nic mu nebránilo v tom, aby to bylo až za rok. Vše se mohlo důkladně připravit a nebyli by lidé ve stresu, nebyli by sociálně potřební, matky samoživitelky bez sociálních dávek. Čili na jeho místě bych vyvodil osobní odpovědnost a rezignoval bych a to mu také sociální demokraté doporučí.“

Ondřej Černý, Václava Marešová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Zdeněk Strnad, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme