Úřady práce přechod na nový informační systém zatím zvládají dobře

Perný začátek nového roku prožívají lidé za přepážkami na úřadech práce. Starý informační systém, pomocí kterého zpracovávali a vypláceli sociální dávky, totiž musí nahradit jiný. V praxi to může přinést fronty a zpožděné výplaty dávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

Úřady práce už pracují se staronovým systémem pro vyplácení dávek. Data ze systémů, která antimonopolní úřad zakázal používat, už mají úředníci k dispozici. V pátek k nim tak dorazily údaje za listopad a dnes za prosinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vypořádávájí úřady práce s přechodem na staronový systém, zjišťovaly Eva Rajlichová a Jana Jeckelová

Generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková ale už dříve řekla, že se může stát, že klienti dostanou dávky později, než jsou zvyklí. Nicméně nemělo by to být až tak dramatické: mělo by to být v řádu dní.

Pokud ale někdo chce o dávky požádat, samozřejmě může. Lidé se mohou nechat i zapsat do evidence, což potvrdila i mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.

Asi 3000 úředníků se bude na nový systém přeškolovat. Stávající potíže nicméně neohrozí výplatu dávek státní sociální podpory.

Lidé se obávají zpoždění výplaty dávek

Nicméně na ostravském úřadu práce se krátce před otevírací dobou vytvořil hlouček nervózních lidí s dokumenty v rukou. Zanedlouho po otevření někteří vycházeli ven a nespokojeně kroutili hlavou. Jejich odpovědi byly víceméně stejné – nefunguje systém, nic se nevyřídilo, poslali klienta pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostravském úřadu práce natáčela redaktorka Jana Jeckelová

Někteří to brali s nadhledem a plánovali se na úřad ještě ten den vrátit, jiní byli hodně zklamaní i naštvaní. Maminka dvou dětí neměla daleko k slzám, protože už v prosinci jí nepřišly peníze včas.

Ředitelka pobočky Ilona Jungová ale ubezpečuje, že na úřadu funguje vše, jak má, a lidé nemají důvod k panice.

Eva Rajlichová, Jana Jeckelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme