Úřady práce se vrací ke starému systému, lidé mají strach ze zpoždění dávek

Perný začátek nového roku prožívají pracovníci za přepážkami na úřadech práce. Starý informační systém, pomocí kterého zpracovávali a vypláceli sociální dávky, totiž musel kvůli právním problémům nahradit jiný. Velké komplikace to může přinést i lidem, kteří jsou na dávkách závislí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Musela jsem jí tenhle měsíc dát ze svého. Kdybych tady nebyla, tak nevím, jak by dopadli,“ říkala pár dnů před Vánoci paní Nataša v bytě své dcery.

Osamělá matka s třemi dětmi se ocitla v zoufalé situaci, a to se tehdy dávky zpozdily kvůli technickým potížím jen o pár dnů. Rodina se teď bojí, že se situace bude opakovat i v lednu, a dluh tak ještě naroste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se úředníci i nezaměstnaní na Ostravsku vypořádávají s problémy při vyplácení dávek, zjišťovala Jana Jeckelová

Takové obavy zná dobře i pan Pavel, který dnes zametá ostravské ulice. „Bez peněz je zle, nemůžete nakoupit. To jsem měl 50 korun na den,“ popisuje.

Pro chudé rodiny je každé zpoždění velmi náročné, nemají si totiž z čeho dělat rezervy. Přechod na nový systém je ale nevyhnutelný, tvrdí mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

„Přecházíme na jiné dávkové systémy ve velmi krátké době a v rámci komplikovaného technického i organizačního procesu,“ vysvětluje mluvčí.

Situaci navíc může zkomplikovat nárůst nových nezaměstnaných, který je na začátku roku obvyklý.

„Takže se může stát, že čekací lhůty budou delší. Převod se samozřejmě týká i Moravskoslezského kraje, prosíme proto klienty o trpělivost a shovívavost. Nicméně uděláme opravdu vše pro to, aby klienti i v tomto regionu dostali dávky v zákonných lhůtách,“ dodává Beránková.

Dnes začíná série školení, která mají úředníky po celé republice naučit pracovat s novým systémem.

Rozhodující pondělí

Úřady práce by měly získat důležitá data do pondělí, ujišťuje generální ředitelka Úřadu práce, Marie Bílková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci mluvila s generální ředitelkou Úřadu práce Marií Bílkovou Veronika Sedláčková

„Jsem hodinu od hodinu optimističtější, protože během dnešního odpoledne byla předána data za listopad. V jakém jsou stavu a jak jsou použitelná, se dozvíme poté, co budou zmigrována. V pondělí očekáváme data za prosinec.“

Bílková také řekla, že se otevřela možnost pustit k výplatě dávky, které byly zpracovány v prosinci, ale jejich výplatní termíny jsou až v lednu.

Stále však nemůže vyloučit, že dojde u některých dávek ke zpoždění v řádu dnů.

Podle generální ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové se celou situaci podaří usadit během dvou, tří měsíců.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme