Úřady práce začaly vyplácet o 10 procent vyšší příspěvek na péči o hendikepované

Tento týden začaly úřady práce poprvé vyplácet vyšší příspěvky na péči. Od 1. srpna totiž stoupl příspěvek pro zdravotně postižené o 10 procent. Lidé s nejvyšším stupněm závislosti tak nově dostávají o 1 200 korun víc, celkem 13 200 korun. Změna bude automatická, lidé nemusejí o navýšení nikde žádat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Péče o handicapované (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Lidé, kteří pobírají příspěvek na péči, nemusí o jeho zvýšení od srpna žádat. Úřad práce České republiky, který dávku vyplácí, jej upraví automaticky, a to podle přiznaného stupně závislosti na pomoci jiné osoby,“ doplnila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Příspěvek na péči se zvýšil poprvé za 9 let. Podle Národní rady osob se zdravotní postižením ale ceny služeb stouply o polovinu a tudíž zvýšení je jen symbolické.

„Částka není nějak závratná. Za období deseti let, kdy nedošlo k navýšení příspěvků na péči, totiž vzrostly ceny služeb o více jak 50 procent. Já bych si představoval vyšší navýšení příspěvků na péči nebo nějakou pravidelnou valorizaci, ale to jsme neměli sílu prosadit,“ říká Václav Krása z Národní rady.

Příspěvek na péči slouží lidem k zaplacení sociálních služeb, jako je pomoc v domácnosti nebo asistence při osobní hygieně apod.

„Donáška nějakých potřeb, nákupy, případně úklid. Ty opravdu odkládají, protože bez nich mohou přežít. Ale věci jako praní nebo osobní hygiena skutečně musí mít. Ta částka pomůže v tom, že si lidé budou moct například objednat více úklidů, a to je potřeba,“ dodává Václav Krása.

Příspěvek ale může být i odměna pro člověka, který o postiženého pečuje. Pokud je nemocný v ústavu, příspěvek na péči získá zařízení pro zaplacení péče.

Úřady letos vyplatí 22 miliard na příspěvcích

Nově také lidé mohou získat příspěvek rychleji. Týká se to těch, kteří jsou v nemocnici nebo léčebně déle než 60 dní. Jejich zdravotní stav a závislost na pomoci posoudí úředníci už při hospitalizaci, ne až po návratu domů. Dosud se řízení o přiznání příspěvku při pobytu v nemocnici přerušovalo.

Na navýšení příspěvku se dohodla loni vládní koalice. Příspěvek na péči v Česku pobírá skoro 350 tisíc lidí.

„Během prvních šesti měsíců letošního roku úřad vyplatil necelé dva miliony těchto dávek, v celkovém objemu téměř 11 miliard korun. Nejvíce je letos pobírali příjemci v Moravskoslezském kraji,“ vysvětluje mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Minulý rok úřady takto vyplatily přes 21 miliard korun. Letos tak bude potřeba asi 900 milionů korun navíc, příští rok dvě miliardy.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme