Úřady práce začínají vydávat kritizované karty na sociální dávky

Lidé pobírající od státu sociální dávky je nově dostanou prostřednictvím sociálních karet. Novinka, kterou spustily úřady práce, má omezit zneužívání finanční podpory od státu. Ročně by přes S-karty mělo ‘protéct‘ až osmdesát miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dávky státní sociální podpory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jiří Reichl z Generálního ředitelství úřadu práce zdůrazňuje, že úřady práce budou příjemce dávek samy kontaktovat.

„Uživatelé sociálního systému v České republice si pro S-kartu nemusí chodit na úřady práce a ptát se, jestli už je připravená nebo není. Jakmile bude S-karta připravená pro každého klienta, bude mu poslán dopis, kde bude oznámeno, kdy a kam si má přijít pro svoji S-kartu,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nových S-kartách přidává redaktorka Věra Masopustová

Připomněl, že sociální karty mají zabránit zneužívání podpory. Ti, kteří dávky zneužijí, o podporu jednoduše přijdou.

„U klientů, kteří dostávají dávky účelově, bude moci být přes sytém S-karty kontrolováno, jestli dávky využívají tak, jak je mají využívat. V případě, že ne, bude zahájeno správní řízení o pozastavení či odejmutí konkrétní dávky,“ doplnil.

Karty kritizují postižení i opozice

S-karty kritizuje opozice, podle ČSSD na nich vydělá především Česká spořitelna. Výhrady má i Národní rada zdravotně postižených, která se dokonce obrátila na soud. Předseda rady Václav Krása tvrdí, že karta má smysl jen u lidí, kteří zneužívají sociální dávky.

„Ostatní se chovají řádně, dostávají dávky, které pobírají léta, potřebují je k tomu, aby si zajistili pomoc, integraci a podobně. Vůbec nevíme, proč toto se dělá,“ podotkl Krása.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 a senátor za ČSSD Zdeněk Škromach mluvili o novém způsobu vyplácení dávek

Odpůrcům také vadí, že řada příjemců sociálních dávek už nějaký bankovní účet má nebo že jsou bankomaty špatně dostupné. „Když člověk bydlí na venkově, má to dvacet kilometrů někam, stojí ho dojíždění. Druhá věc je, že se to samozřejmě dotkne mnohdy i lidí starších, kteří si třeba kartu nepořídili z toho důvodu, že tomu nedůvěřují,“ vypočítává senátor za ČSSD Zdeněk Škromach.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 kritiku odmítá: „Pro klienty je to rozšíření nabídky a zvýšení komfortu. Ani klienty ani stát to nebude stát ani korunu, to si myslím, že jednoznačná a dostatečná odpověď.“

Složenky zůstanou, ale placené

Zdůraznil, že zdarma má být nejen vydání karty, ale i vedení účtu, výběr z bankomatu, placení v obchodech nebo převedení na běžný účet. Dodává, že pokud lidé S-kartu přesto chtít nebudou, mohou si nechat nadále zasílat dávky složenkou. Musí ale počítat se zpoplatněním, podle ministra se totiž jedná o nejdražší způsob distribuce státních peněz.

„V roce 2012 to bude ještě bezplatné, od roku 2013 chceme najet na podobný systém, jaký už byl zaveden u starobních důchodů. To znamená, kdo si to bude chtít nechat posílat prostřednictvím poštovní poukázky, tak si zaplatí poštovní službu. Samozřejmě s výjimkou případů, pokud je někdo například zdravotně hendikepovaný a nemůže peníze dostat jiným způsobem než prostřednictvím poštovní poukázky,“ vysvětlil.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, bre, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme