Úřady stále častěji odebírají řidičské průkazy ze zdravotních důvodů

Obce se bojí čím dál víc nemocných řidičů za volantem. Kvůli zdraví odebírají stále víc řidičských průkazů. Někde hlásí až dvakrát třikrát tolik případů. Od ledna totiž platí nová pravidla pro lékaře, kteří musí úřadům hlásit, když může být nemocný řidič nebezpečný. A to třeba když má epilepsii nebo když mu hrozí infarkt. Doktoři ale musí také oznámit, třeba že řidič potřebuje za volantem brýle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič (ilustrační foto)

Řidič (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, swruler9284

Skoro 600 podnětů od lékařů hlásí od ledna například pražský magistrát. Podle ředitele odboru dopravně-správních agend Josefa Mihálika takový nárůst úředníci sotva zvládnou.

O desítkách případů informují také menší města a obce. Třeba Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku jich má dvakrát až třikrát víc než dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od ledna musí všichni lékaři upozornit na pacienty, kteří by mohli být nezpůsobilí k řízení vozu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Lenka Jansová.

Doktoři proti novince nic nemají. Irena Kudrnovská se Sdružení praktických lékařů Rdiožurnálu řekla, že každý lékař, který první tuto překážku zjistí, je povinen oznámení učinit.

„Není to už tak, jak to bylo dříve na nás, na prakticích, dnes už je to každý lékař, který to první zjistí. Pověřený úřad nebo registr řidičů si toho pacienta sám zavolá a dá mu na vědomí, že nemůže řídit motorová vozidla. A potom, když choroba pomine nebo příčina pomine, pacient může znovu řídit. Není to nijak zpoplatněno, protože je to pouze správní řízení,“ přiblížila.

Jiní lékaři ale namítají, že to, komu hrozí za volantem infarkt a komu ne, může být sporné. Když riziko nenahlásí, nelíbí se jim, že pak můžou nést část odpovědnosti za nehodu.

Podle Pavla Nehodila z ministerstva dopravy se ale zatím tato pravidla osvědčila a nic se na nich měnit nebude.

„Toto je novinka, nemůžeme ihned něco změnit. Vlastně změna už nastala v tom, že dříve byl pouze praktický lékař, v současnosti je to kterýkoli lékař, který má tu povinnost. V tuto chvíli si myslím, že je to dostačující. Spíš se jedná o to, aby lékaři tuto povinnost plnili," říká Pavel Nehodil.

Lenka Jansová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme