Úřady tvrdí, že na hrozbu kulhavky jsou připraveny

Naše úřady dělají vše pro to, aby zabránily možnému zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na naše území. Už od minulého týdne platí striktní zákaz dovozu sudokopytníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by se však nemoc přece jen objevila, musely by přikročit k podobným opatřením jako v Británii: k likvidaci všech nemocných a podezřelých zvířat a k uzávěrám ohnisek nákazy. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by to znamenalo i výrazný zásah do života lidí v postižených oblastech.

Karanténa by v uzavřených prostorech trvala asi tři týdny a během ní by osoby měly znemožněný pohyb ven. Hospodářská zvířata by musela být utracena.

K nám se maso z Británie ani výrobky z něj nedovážejí od minulého týdne. Protože se i přesto může slintavka a kulhavka rozšířit také u nás, ředitel veterinární správy Josef Holejšovský se proto obrátil na všechny tuzemské svazy chovatelů s žádostí o pomoc při ochraně země před oběma nemocemi. Situaci komplikuje fakt, že zvířata nejsou na tyto nemoci v zemích Evropské unie ani v Česku očkována.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme