Úřady tvrdí, že na hrozbu kulhavky jsou připraveny

Naše úřady dělají vše pro to, aby zabránily možnému zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na naše území. Už od minulého týdne platí striktní zákaz dovozu sudokopytníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by se však nemoc přece jen objevila, musely by přikročit k podobným opatřením jako v Británii: k likvidaci všech nemocných a podezřelých zvířat a k uzávěrám ohnisek nákazy. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by to znamenalo i výrazný zásah do života lidí v postižených oblastech.

Karanténa by v uzavřených prostorech trvala asi tři týdny a během ní by osoby měly znemožněný pohyb ven. Hospodářská zvířata by musela být utracena.

K nám se maso z Británie ani výrobky z něj nedovážejí od minulého týdne. Protože se i přesto může slintavka a kulhavka rozšířit také u nás, ředitel veterinární správy Josef Holejšovský se proto obrátil na všechny tuzemské svazy chovatelů s žádostí o pomoc při ochraně země před oběma nemocemi. Situaci komplikuje fakt, že zvířata nejsou na tyto nemoci v zemích Evropské unie ani v Česku očkována.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme