Úřady v USA pátrají po dětech přes Facebook, česká policie o tom neuvažuje

Vypátrat ztracené dítě mají nově pomoci i sociální sítě. Alespoň si to slibují ve Spojených státech, kde od minulého týdne funguje nová dohoda mezi tamním Národním centrem pro pohřešované děti a společností Facebook. Když se teď bude hledat nějaké dítě, objeví se upozornění automaticky právě i na sociální síti. A to těm lidem, kteří jsou v oblasti, kde ke zmizení došlo. V Česku se zatím podobná spolupráce nechystá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Česká policie o větší spolupráci se sociálními sítěmi při pátrání po zmizelých dětech v tuhle chvíli neuvažuje.

„Podstatné je to, že ve chvíli, kdy zveřejníme nějaké informace, jsme za ně zodpovědní. A my můžeme zaručit jejich nezneužití pouze ve chvíli, kdy jsou dané na naše servery. Ve chvíli, kdy bychom toto poskytly dalším subjektům, které například sídlí mimo naše území, tak je toto problematické," popisuje David Schön z policejního prezidia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřady v USA pátrají po dětech přes Facebook. Zda se podobná spolupráce chystá i v Česku, zjišťovala Eva Rajlichová

Zveřejňování výzev na sociálních sítích by ale podle zkušeností občanského sdružení Ztracené dítě mohlo pomáhat v případě takzvaných rodičovských únosů.

„Když to dítě je neznámo kde, ale ještě není zalarmovaný policejní systém, protože případ nesplňuje kritéria, aby mohlo být vyhlášeno dítě v ohrožení a aby se rozběhlo klasické policejní pátrání,“ vysvětluje Lucie Hermánková ze sdružení Ztracené dítě.

Sdružení v Česku provozuje nonstop krizovou linku 116 000. Pomoci má nejen při pátrání po pohřešovaných dětech, ale poradí i jejich blízkým. Číslo je bezplatné a funguje po celé Evropské unii.

Kromě něj v Česku policistům pomáhá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje od roku 2010.

V Česku spolupracují při pátrání média

Pokud dítě zmizelo a policie ho hledá, výzvy a podrobné informace zveřejnují také média. Jak v pátrání pomáhá Český rozhlas, popisuje editorka Radiožurnálu Lenka Šumová.

„Jakmile policie vyhlásí pátrání po pohřešovaném dítěti, máme povinnost to zveřejnit do deseti minut, ale pravidelně to stíháme mnohem dřív. Později se ta zpráva opakuje v každých zpravodajských relacích - podle toho, v jakém okamžiku se objeví, tak jde buď v patnáctiminutových nebo třicetiminutových intervalech až do odvolání, nebo celý den.“

Loni v České republice pátrali policisté po více než pěti tisícovkách dětí do 18 let. Neúspěšní byli v necelých dvou stovkách případů.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme