Úřady vydávají koncese na prodej alkoholu, mají chránit trh před závadnými lihovinami

Živnostenské úřady ode dneška přijímají žádosti o koncese na prodej lihovin. Novela zákona má omezit černý trh a pomoci v boji se závadným alkoholem v obchodech. Na otravu metanolem zemřelo 47 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři denně kontrolují prodejny alkoholu | Foto: Tomáš Kohout

Například na ostravský živnostenský úřad nepřišel podle reportéra Českého rozhlasu po osmé hodině žádný zájemce o koncesi.

Přitom jen v Ostravě a okolí se koncese měla týkat asi deseti tisíc lidí. Žádosti budou živnostenské úřady přijímat půl roku, denně by tak měly vyřídit desítky žadatelů.

Nejde ale jenom o koncese. Brzy se přidají i povinné kauce pro výrobce lihovin - půl milionu nebo pět milionů korun podle počtu odebraných kolků na lahve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je v Ostravě zájem o koncese na prodej lihovin, zjišťoval reportér Martin Knitl

Lihovarník Tomáš Koláček z Oder kvůli této legislativní smršti po deseti letech končí. „Zaplatit pět milionů pro mě znamená, že bych na to vydělával 20 let. Zákon je vysloveně jenom diskriminační,“ říká.

A mezi menšími firmami pravděpodobně nebude sám. Přesto živnostenské úřady varují před otálením. Půl roku není zase tak dlouhá doba na vyřízení a pak už bude pozdě.

Martin Hromádka, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme