Úřady zakazují letní tábory v záplavových zónách, i když podle ministerstva nemusí

Roky fungují na stejném místě u řeky nebo potoka. Přesto teď letním táborům, které se nacházejí v aktivních záplavových zónách, hrozí zánik. Úřady je nechtějí povolovat. Podle Sdružení místních samospráv je takto ohrožených nejméně 40 táborů. Úřady se při zamítavých stanoviscích odkazují na vodní zákon. Podle ministerstva životního prostředí jim to ale norma nepřikazuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní tábor

Letní tábor | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Na problém narazil třeba skautský oddíl Ztracená hvězda z Prahy. Loni chtěli junáci vyrazit do Okrouhlého Hradiště. Jenže na úřadě narazili.

„Vyrozuměli nás, že nám tábor nepovolí. Právě vzhledem k vodnímu zákonu a k tomu, že se ta louka nachází v aktivní záplavové zóně. My jsme tam nebyli, ale v minulosti se tam konaly jiné tábory a s těmi problémy nebyly," říká vedoucí oddílu Ztracená hvězda Veronika Ryantová.

Tábory se dostávají do problémů kvůli vytyčování a rozšiřování aktivních záplavových zón. Úřady a některé obce tam stany nepovolují a odkazují se na zákon o vodách.

Kvalifikovaní vedoucí evakuaci zvládnou

Podle předsedy pracovní skupiny Sdružení místních samospráv a nezávislého starosty Kamýku nad Vltavou Petra Halady může ale nebezpečí hrozit kdekoliv, sám ví o případu, kdy byl vyplaven tábor postavený vně povodňové zóny.

| Foto: Tomáš Vodňanský

„Domnívám se, že pokud jsou tam kvalifikovaní vedoucí s akreditací, mají povodňový plán, jsou navázáni na záchranný systém, takže jsou schopni zvládnout i mimořádnou situaci, která by mohla nastat," soudí Halada.

Nejistou budoucnost má podle Halady asi 40 letních táborů a další přibývají. Zákon by se podle něj měl změnit tak, aby umožňoval pořádání stanových táborů v záplavových zónách během letních prázdnin.

Jídelna musí stát mimo zónu

Podle ministerstva životního prostředí to ale je možné i teď. Táborníci ale nesmí do zón umisťovat zázemí, jako je jídelna a sociální zařízení.

| Foto: archiv

„Protože pokud se části vyplavené ze zázemí dostanou do koryta, můžou průběh povodně zhoršit, a vzniká tak další extrémní riziko ohrožení životů a zdraví," říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Resort přiznává, že by se mohl do budoucna zákon zpřesnit, aby měly úřady jasnější vodítko, jak postupovat. V rámci novely o vodách, která je ve sněmovně, to už ale řešit nechce. Případná změna tak bude až na příští vládě. Ministerstvo dodává, že vzhledem k častějšímu extrémnímu počasí postoj obcí chápe.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme