Úrazová centra v Česku se připravují na změny

Ve všech čtrnácti traumacentrech u nás běží od začátku léta audit, který rozhodne o jejich budoucnosti. Přežije totiž jen deset nebo jedenáct z nich. To znamená, že některé kraje o ně přijdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotník | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Důvody změn, plánovaných ministerstvem zdravotnictví, jsou podle něj především vysoké náklady úrazových center a nedostatek špičkových odborníků, kteří by tam mohli pracovat v adekvátních podmínkách.

Výsledky auditu budeme znát v listopadu, říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. A jediným kritériem výběru má podle něj být odbornost:

"Přímo v centrech audity probíhají tak, že tam přijde odborná komise, které dominují odborníci, a ne úředníci. Dívá se na to, jaké jsou požadavky na takové centrum a jak to centrum naplňuje. Jaké má personální vybavení, jaké jsou tam navazující obory - to je od gynekologie přes neurologii až třeba po stomatologii. A také, jaké je tam přístrojové vybavení."

Mluvčí Cikrt ještě v Ranním interview Radiožurnálu vysvětlil: "Nejsme tak velká republika, jsme poměrně kompaktním územním celkem. Všechna doporučení říkají, že není možné, aby počet traumacenter kopíroval počet krajů. Kraje jsou různě velké, je to třeba nastavit výhradně podle odborných parametrů. Ministr do toho nijak nezasahuje a nechává na odbornících. aby podávali návrhy."

Traumacentra, která projdou auditem, budou mít nárok na štědré státní dotace a peníze od Evropské unie.

Nejnovějším případem, který upozornil na problémy úrazových center, je včerejší případ muže s uříznutou rukou, který putoval z Liberecka až do Brna. Právě brněnská Úrazová nemocnice stojí před rozhodnutím, co s ní dál bude.

Jana Zemanová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme