Úrazů při zimních sportech v zahraničí přibývá. Na adrenalinové aktivity se musíte připojistit

Úrazů při zimních sportech přibývá. Jen při lyžování v Alpách se každoročně zraní tisíce Čechů. Ošetření přitom může vyjít v cizině i na statisíce korun. Lidé, kteří vyráží za adrenalinem, by si měli dobře rozmyslet, jakou pojistku uzavřít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snowboarding - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Neopatrnost na sněhu se před časem stala v Rakousku osudnou pro 29letého Michala. Kvůli nezvládnutému triku na snowboardu totiž skončil na vozíku.

„Celý týden jsem koukal na jeden skok a říkal jsem si: Skočím ho, nebo neskočím? Bylo to na Kaprunu v Rakousku. Řekl jsem si, že ho zkusím a maximálně spadnu na zadek, že se nic víc nestane. Ležel jsem tam, klepal se a čekal na záchranáře,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více než půl milionu Čechů letos míří za sněhem do zahraničí. Lidé se ale často zapomínají na takové cesty pojistit. Více od Zuzany Švejdové

Záchranáři nejčastěji vyrážejí na pomoc zraněným se zlomenou nohou, rukou nebo také k otřesům mozku. Lyžaři totiž často přeceňují svoje síly.

Jenže třeba ošetření zlomené nohy v rakouských Alpách může vyjít i na 70 tisíc korun. Za výjezd horské služby se pak platí i dvojnásobek. Při každé cestě do zahraničí by se proto lidé měli pojistit.

„Základem je určitě pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za škodu. To by pro zimní dovolenou na horách mělo být samozřejmostí. Běžné denní pojistné - pro rekreační lyžování - se pohybuje už kolem 20 korun,“ říká Jolana Ackermannová z Asociace českých pojišťoven.

Pojistné na adrenalinové sporty je výrazně vyšší

Na adrenalinové sporty - jako je třeba skialpinismus - se ale základní pojistka nevztahuje. Lidé se proto musí připojistit. Některé pojišťovny nabízejí například speciální balíčky u lyžování mimo vyznačené sjezdovky, takzvaný freeride. Podle Jolany Ackermannové je ale v takovém případě cena pojistky výrazně vyšší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké pojištění pro zimní sporty v zahraničí zvolit a na co si dávat pozor, popsala advokátka Ilona Nohelová

„Lyžování mimo vyznačené tratě téměř vždy patří mezi rizikové sporty. Lze ale najít pojišťovny, které tyto adrenalinové aktivity nabízejí. Ovšem s připojištěním adrenalinových sportů je třeba si až několikanásobně připlatit,“ upřesňuje.

V Evropské unii a v některých dalších zemích platí takzvaný evropský zdravotní průkaz. Modrá kartička ale kryje jen nejnutnější ošetření, a to jen ve státem provozovaných zařízeních. Nezahrnuje třeba převoz do nemocnice, asistenční služby ani případný transport do Česka. Lidé navíc musí počítat často i se spoluúčastí.

Na zimní dovolenou do zahraničí každoročně vyráží více než půl milionu Čechů. Nejčastěji míří do Rakouska, Itálie a Francie.

Spoléhat se nedá ani na cestovní kanceláře - ty totiž většinou pojištění k zájezdům automaticky nedávají.

„Cestovní kanceláře zpravidla nemají součástí ceny zájezdu cestovní pojištění a připojištění na zimní sporty. Klientovi kanceláře vždy pojištění nabídne a pak je na něm, kterou pojišťovnu si zvolí,“ vysvětluje Kateřina Petříčková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

Alkohol na svahu může vyjít draho

Pozor by si měli dát i lidé, kteří jsou zvyklí si na svahu dopřát třeba grog nebo bombardino. „Podle zákona má pojišťovna právo snížit pojistné plnění až na jednu polovinu, došlo-li k úrazu následkem toho, že poškozený požil alkohol nebo jinou návykovou látku,“ upozorňuje advokátka Ilona Nohelová.

Mnoho pojišťoven si dokonce stanovilo, že v takových případech plnění nevyplatí vůbec. „A pokud vy způsobíte škodnou událost pod vlivem požití alkoholu nebo jiné návykové látky, tak má pojišťovna proti vám právo na náhradu toho, co za vás plnila,“ dodává Nohelová.

ČRo, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme