Úrazy mohou za polovinu úmrtí dětí

Počet dětí, které zemřou na následek úrazů, ubývá. Od roku 1997 je takových případů o 55 procent méně. Náklady na léčbu a ztráty způsobené dětskými úrazy si každý rok vyžádají 15 až 20 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbramská nemocnice - začátek operace | Foto: Pavel Pavlas

Například léčení těžkých popálenin stojí skoro jeden a půl milionu korun oproti milionové léčbě leukémie. Za desetinou případů úmrtí jsou pak sebevraždy, které začínají sebepoškozením.

Podle Dominiky Průchové, která na Jihočeské univerzitě zpracovala statistiku sebepoškozování u dětí, jsou jednoznačné rozdíly mezi chlapci a dívkami:

"U dívek vysoce převládá sebeotrávení léčivy, následují sebeotrávení chemikáliemi, plyny a také poranění ostrým, nebo tupým předmětem."

Prevenci úrazů u dětí se věnuje projekt "Bezpečí dítěte". Od roku 1997 do roku 2009 klesl počet případů o více než 55 procent, říká Jiří Kostner, vedoucí tohoto projektu.

I tak je to ale dvojnásobná míra úmrtnosti ve srovnání s vyspělými evropskými státy. Každý rok totiž v Česku zemře na následek úrazu 250 dětí. Další tisíce končí s trvalými následky v nemocnicích.

Klára Bílá, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme