Úředníci by za převzetí úplatku mohli jít do vězení až na 10 let

Státní zaměstnance, kteří vezmou úplatek, bude čekat vyšší trest než dosud. Úředník může dostat až deset let vězení. Novelu trestního zákoníku připravenou ministerstvem spravedlnosti dnes schválila vláda, nyní ji posoudí sněmovna a Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (vpravo) a ministr vnitra Radek John krátce před jednáním vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Zvýšení postihů úředních osob za braní úplatků je podle premiéra Petra Nečase (ODS) jedním z kroků vládní protikorupční strategie.

„Vycházíme v tomto návrhu z vládní protikorupční strategie a je to vlastně naplňování této strategie. Dochází také ke zpřísnění trestů, a to znatelně. Horní hranice trestní sazby se zvyšuje u úředních osob většinou z pěti na osm až deset let,“ uvedl po jednání vlády Nečas.

Koaliční závazek má naplnit i navýšení trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby. Výčet trestních činů, u kterých by měla být trestní sazba za korupční jednání u úředních osob přísnější, návrh doplňuje o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a pletichy při veřejné dražbě.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme