Úředníci, hasiči a policisté nechtějí snížení platů

Proti hrozícímu snižování mezd protestovali v centru Prahy státní zaměstnanci. Úředníkům, hasičům a policistům se nelíbí plán ministra financí Eduarda Janoty, který jim chce snížit mzdy v příštím roce o čtyři procenta kvůli udržitelnému státnímu rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace policistů, hasičů a úředníků 9. prosince 2009 | Foto: Tomáš Adamec

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba je snížení mezd nutné. "Je to nepopulární řešení, ale situace kolem státního rozpočtu je mimořádně vážná. Daňové příjmy se výrazně propadají zejména v přímých daních a navíc platíme deseti- a desetimiliardy jako úroky z dluhu. Mohlo by to dojít do situace, že si nás Mezinárodní měnový fond vezme pod správu, a potom dojde k velmi výrazným řezům," upozorňuje Jakob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob vysvětluje, proč je snížení mezd nutné.

Podle předsedkyně odborového svazu státních organizací Aleny Vondrové je ale snížení platů nemyslitelné. "Povede to k velké nespokojenosti lidí, může to mít dopady i na kvalitu poskytovaných služeb. Může to u některých profesí vést k odchodu odborníků," oponuje Vondrová.

Stejného názoru je i předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. "Propady reálných mezd máme několik let po sobě. V roce 2009 to vyvrcholilo tím, že inflace stoupla na 6,3 desetiny procenta, takže propad reálné mzdy byl velký. A pokud by byl schválen Janotův balíček, v roce 2010 by poprvé došlo i k nominálnímu poklesu, a to dost citelnému," shrnul Oberreiter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter v Ranním interview Radiožurnálu o propadu platů státních zaměstnanců

Předseda hasičských odborů Oberreiter také zdůraznil v Ranním interview Radiožurnálu, že průměrný plat hasičů je v současné době okolo 33 tisíc korun, takže plánované čtyřprocentní snížení platů by dělalo celkem 234 miliónů korun. Jednotlivě od nejnižší po nejvyšší mzdu hasiče mezi osmi sty a dvěma tisíci.

"Právník by řekl, že je to padesát na padesát. Já vidím, že bude jeden až dva hlasy chybět, ale byli bychom velice neradi," předpověděl výsledek hlasování poslanců o státním rozpočtu na příští rok Zdeněk Jindřich Oberreiter.

Policisté stávkovat nemohou

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu policie, o platových požadavcích

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek navíc řekl, že v případě bezpečnostních složek jsou možnosti protestu vyčerpány, protože ze zákona stávkovat nesmějí.

"Pokud by naše snaha vyšla naprázdno, tak co se týká nás, použili jsme maximální prostředek, který můžeme. Protože Základní listina lidských práv a svobod nám zakazuje stávku, takže můžeme pouze demonstrovat," dodal Štěpánek s tím, že případnou stávku státních zaměstnanců by však podpořili.

Květa Moravcová, Alena Adámková, Alice Kottová, Miroslav Panuška, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme