Úředníci i po měsíci bojují s novým registrem vozidel. Stále je pomalý

Centrální registr vozidel po měsíci od zavedení nového systému stále nefunguje bez problémů. Úředníci se stále potýkají s pomalým chodem celého systému. Řadu údajů musejí vyplňovat ručně, a řidiči tak oproti minulosti čekají na odbavení mnohem déle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Například na ostravský registr vozidel si i dnes našly cestu desítky lidí. I dnes ale musejí být trpěliví. Přestože je nový registr funkční, systém stále běží zhruba na dvě třetiny původního výkonu.

Úředníkům práci ztěžuje neúplné propojení s databází vozidel, kvůli kterému musejí řadu dat vytahovat ze starého systému. Stále tak doslova pendlují mezi starým a novým systémem.

V rámci úředních hodin nicméně stíhají odbavit všechny žadatele. Největší nápor je tradičně v pondělí a ve středu, lidé si totiž stále teprve zvykají na to, že mohou přijít i v jiné dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na registrech v Ostravě a v Praze Bohdalci informují reportéři ČRo Stanislav Janalík a Petr Medek (8.20 hod.)

V Praze na Bohdalci je situace stejná jako v předchozích dnech a týdnech. To znamená, že úředníci natisknou zhruba 250 pořadových čísel a další přidají, až všechny tyto odbaví. Celkem denně vyřídí asi 450 převodů a dalších úkonů, což je asi polovina toho, co stihli se starým systémem.

Podle řidičů je nový registr stále pomalý, oceňují ale, že se úřednice se systémem naučily pracovat tak, že se odbavování klientů, i když nepatrně, zrychluje. V pátek, kdy není úřadní den pro veřejnost a řeší se žádosti například autobazarů, ale úřednice pracují i dvě hodiny přesčas, aby všechno stihly vyřídit.

Někteří úředníci karlovarského registru dokonce tvrdí, že se vrátili o desítky let nazpět. A odpověď na otázku, kdy dojde k úplnému odstranění problémů, jim zatím nikdo nedal.

Pardubický registr vozidel ode dneška ukončil prodlouženou otevírací dobu a zájemce odbavuje v běžných úředních hodinách. A to i přesto, že i tam systém nadále funguje pomalu, což znamená delší čekací dobu ve frontě.

Ta se tvoří už od šesti hodin od rána a lidé by měli počítat s tím, že jen u přepážky stráví - kvůli problematickému chodu registru - půl hodiny až hodinu. Návrat k běžným úředním hodinám by podle zaměstnanců registru neměl pro řidiče znamenat žádné další komplikace.

Stát za nový registr už zaplatil 37 milionů korun. Kvůli jeho špatnému chodu zejména v prvních dnech po spuštění lidé a firmy žádají náhradu škody, zatím za dva a půl milionu korun.

Petr Medek, mta, Stanislav Janalík, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme