Úředníci nápor žadatelů o dávky na mobilitu většinou zvládali

Ohlášený protest handicapovaných proti reformě sociálních dávek byl na úřadech práce většinou klidný. Například v Liberci byli úředníci připraveni, takže jim nevadil ani nápor pěti stovek handicapovaných. Ti si přístup úřednic dokonce pochvalovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

„Byl jsem si vyřídit novou žádost. Je tam poměrně dost lidí, ale žádný protest, nikdo tam moc nereptal,“ popsal s úsměvem jeden z klientů-vozíčkářů na libereckém úřadu.

V 1. patře bezbariérové budovy bylo poměrně dost lidí – kanceláře měly dveře dokořán, mezi klienty pobíhaly úřednice. Někteří lidé si nevěděli rady: „Nikdo neví, kam má jít. Něco je odstěhované, něco není,“ zmatkovala žena.

Řada lidé žádajících o státní příspěvek ale přiznávala, že je to jejich vina, protože se s chystanými změnami dostatečně neseznámili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na libereckém magistrátu natáčela redaktorka Ivana Bernátová

„Málo čtu, na televizi pomalu nekoukám,“ přiznal starší pán na vozíku. Ani mu nevadilo, že musí nově o peníze na provoz vozidla zažádat do konce ledna a ne jako dřív během celého roku. „Mně to je v podstatě jedno, hlavně, že nějaký příspěvek dostaneme, to je důležitý.“

Úřad práce posílil počet úředníků a to se podle žadatelů vyplatilo. Během půlhodiny měli své žádosti vyřízené, někteří dokonce už za 5 minut. „Jenom vyplnil žádost, dal jsem jí legitimaci a ona to podle toho vyplnila, protože já jsem z toho trošku zmatený,“ uvedl další klient.

Na úřadech práce je nával, zdravotně postižení žádají o dávky

Číst článek

„Mně to přišlo velmi poklidné, řekl bych skoro až příjemné. Lidi se na sebe usmívali, úřednice byly na nápor lidí připraveny, pomáhali lidem vyplňovat formuláře. Lidem, kteří špatně chodí, dokonce pomáhali si sednout. Mně to přišlo úplně v pohodě,“ popsal svou zkušenost muž. Vstřícnost úřednic si pochvalovali i další oslovení.

Podle ředitelky libereckého Úřadu práce Hany Polmové přišlo během prvních dvou hodin úředního dne rekordních 500 žadatelů. Pak už chodili pouze jednotlivě.

Vyplatilo se prý, že úředníci s lidmi žádosti vyplňovali. „Tím pádem je samozřejmě okamžitě kontrolují, aby nedošlo k tomu, že klientům bude něco chybět a budou se muset znovu obracet. Ale pokud by se tak stalo nebo pokud by žádosti poslali poštou, tak je samozřejmě oslovíme, aby své údaje doplnili. Zatím to vypadá, že to nebude potřeba,“ dodala ředitelka úřadu Polmová.

V Plzni měli vozíčkáři problém s výtahem

Několik stovek postižených dorazilo například i na plzeňský úřad. „Maximálně tu u desítky dveří čekalo 30 lidí, takže odbavení žadatelů bylo celkem plynulé. Úředníci jsou vstřícní, snaží se klientům pomoci. Na klid dohlíží městská policie,“ popsal reportér Českého rozhlasu.

Protestující vozíčkáři se pokusili zahltit úřady práce žádostmi o dávky

Číst článek

Problémy však měli někteří vozíčkáři. Ukázalo se, že výtahy v budově nejsou vhodné pro všechny typ invalidních vozíků a část žadatelů se tak k úředníkům nedostala. Úřad práce slíbil, že všechno prověří, eventuálně přemístí kancelář pro vozíčkáře do přízemí a provede stavební úpravy, aby byla budova pro vozíčkáře lépe dostupná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s pohybem vozíčkářů na plzeňském Úřadu práce sledoval redaktor Lukáš Milota

O příspěvek na mobilitu přišla na plzeňský Úřad práce požádat také předsedkyně vozíčkářů Plzeňska Eva Fikerlová. Do příslušné kanceláře se ale vůbec nedostala. S velkým motorovým invalidním vozíkem zůstala stát v přízemí před výtahem.

„My jsme vyčlenili pro dávky pro zdravotně postižené kanceláře v prvním patře, protože kanceláře jsou prostornější, na rozdíl od těch v přízemí. Ty jsou postaveny pro uchazeče o zaměstnání, jsou menší a mají tam přepážky,“ vysvětluje Magdaléna Čadová z plzeňského Úřadu práce.

Podle ní byla budova postavena jako bezbariérová a výtahy byly dimenzované pro vozíčkáře. Nevylučuje však, že bude nutné provést změny. „Pokud by se ukázalo, že to pro vozíčkáře není možné, tak můžeme jednu kancelář vyčlenit v přízemí, aby pro ně byl přístup snazší,“ připouští Čadová.

Za dnešním zahlcením úřadů práce stojí protest proti sociální reformě. Ta začala platit od Nového roku a výrazně zjednodušila a zpřehlednila příspěvky handicapovaným. K hromadnému podání žádostí o dávky na mobilitu, tedy například na benzín do aut, vyzvala Národní rada osob se zdravotním postižením. Chtěla tak upozornit na podle nich nevhodné změny ve vyplácení dávek.

Ivana Bernáthová, Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme