Úředníci neponesou odpovědnost za svá pochybení, rozhodli poslanci

Vládní TOP 09 neuspěla ve sněmovně s návrhem, podle nějž by stát musel po úřednících vymáhat škody za újmy, které způsobili svým pochybením. Strana chce novelu předložit znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dávky státní sociální podpory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Normu kromě TOP 09 podpořili pouze zákonodárci Věcí veřejných a jednotlivci z různých poslaneckých klubů. Spoluautor návrhů Stanislav Polčák byl výsledkem zklamán.

„Na začátku tento zákon v rámci prvního čtení sklidil bouřlivou podporu. Ta v rámci druhého čtení vyprchávala, až ve třetím čtení, zdá se, úředníci přesvědčili nejen vládu, ale především poslance, že jejich neodpovědnost je v zájmu České republiky. TOP 09 a Starostové si to nemyslí,“ řekl Polčák.

Normu nepodpořili poslanci ODS a většina zákonodárců ČSSD. Komunisté se zdrželi. Stát přitom za odškodnění chyb úředníků zaplatí stovky milionů korun. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc tvrdí, že norma má řadu chyb. Sám ji ale byl i přesto ochoten podpořit.

„Ten návrh podle mého názoru neřeší to, co by řešit měl. Tedy jednak odpovědnost úředníků, ale především také jejich ochranu před zvůlí politiků,“ vysvětlil Tejc a dodal:

„Politici mnohdy chtějí, aby úředníci rozhodli, aniž by za to politik nesl odpovědnost a aniž by úředník měl jinou možnost než se rozhodnout špatně, nést zodpovědnost za toto rozhodnutí a nebo být ‚odejit‘ na základě jiných důvodů.“

Úředníci mají etický kodex. Má pomoci v boji proti korupci

Číst článek

Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme