Úředníci pomáhají v oblasti zasažené tornádem vyplnit žádosti o dotace. Zatím jich přijali 311

Mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI) zatím na jižní Moravě přijal 311 žádostí o dotaci na obnovu bydlení z programu Živel. Téměř 250 žádostí je na opravy rodinných domů, asi padesátka na demolice a 11 na opravy bytových domů spravovaných společenstvími vlastníků jednotek. Na twitteru to v pondělí oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid, obnova a demolice v obci Hrušky týden po zpustošení tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pondělí je mobilní tým v Moravské Nové Vsi, v úterý opět v Hruškách a Lužicích, doplnila Dostálová. Úředníci přímo v obcích zasažených tornádem pomáhají lidem s vyplněním žádosti a poskytují potřebné informace.

Na rekonstrukci nebo pořízení nového obydlí zničeného tornádem lze získat dotaci až dva miliony korun, případně úvěr. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje rychlé zpracování žádostí. „Zálohy ve výši 500 tisíc korun na demolici nebo projektovou přípravu však lidé na své účty dostanou ještě před uzavřením dotační smlouvy, a to nejpozději do sedmi dní,“ uvedla už dříve Dostálová.

Dlužníci postižení tornádem by nemuseli přijít o peníze ze sbírek. Exekutoři slibují mírnější postup

Číst článek

Extrémní bouře s krupobitím a tornádem zasáhla obce mezi Břeclaví a Hodonínem ve čtvrtek 24. června. Poničila stovky domů, asi 180 jich statici určili k demolici. V obcích nyní intenzivně pracují stavební firmy i dobrovolníci na opravách domů.

Organizace Člověk v tísni odhaduje, že tornádo silně zasáhlo asi 1600 domácností na Břeclavsku a Hodonínsku. Lidé v postižených obcích nadále potřebují stavební materiál, dobrovolníky, ale také psychologickou pomoc. Projevují se u nich traumata po živelní pohromě, uvedl dnes Člověk v tísni v tiskové zprávě.

„Nejprve jsme odhadovali, že tornádo silně poškodilo okolo 1200 domácností. Ukazuje se ale, že to bude o dost vyšší, odhadem jich bude přibližně 1600,“ řekl Václav Kučera, který řídí pomoc Člověka v tísni v zasažených obcích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme